Litoměřice-info.cz  >  Jídlo a ubytování  >  Tipy na výlety
pdf print

Tipy na výlety

Víkend pro aktivní seniory v Litoměřicích

Plánujete cestu do Litoměřic? Rádi byste zde strávili delší čas? Chtěli bychom Vám poradit, jak  co nejlépe poznat královské město Litoměřice.

pátek
odpoledne

Ubytujte se v Litoměřicích, širokou škálu ubytovacích zařízení naleznete zde .
Příležitost, jak poznat co nejvíce za výhodnou cenu a ještě získat bonus navíc, nabízí produkt 3+1 z Litoměřic. Zahrnuje výstup na věž Kalich, návštěvu expzice Důl Richard v proměnách času a expozice Holzmannovy Litoměřice. Existuje ve formě knižní záložky a dá se zakoupit v informačním centru v Litoměřicích. Zahrnuje výstup na věž Kalich, návštěvu expozice Důl Richard v proměnách času a expozice Holzmannovy Litoměřice. Není třeba absolvovat vše najednou, karta platí 7 dnů!
Pojďme nyní využít, že se nacházíme na náměstí a vystoupejme na Věž Kalich. Uslyšíme zajímavé vyprávění průvodce, které nám přiblíží historii Litoměřic a domu U Kalicha. Hned potom můžeme sejít do sklepení pod radnicí a vydat se do historie vápencového dolu Richard, která se píše od 19. století až do současnosti. Dvě razítka na záložce jsme získali a nyní si můžeme užít atmosféru letního náměstí. Třeba posezením na některé ze zahrádek u restaurací nebo cukráren.

sobota
dopoledne

Po probuzení do krásného litoměřického rána nás čeká výlet. Na kopci nad městem se tyčí rozhledna s restaurací Mostná hora. Cestou k „Mostce“ můžeme chvíli rozjímat u sochy K. H. Máchy, která se nachází na úpatí tohoto kopce. Jedná se o druhý odlitek sochy, kterou nalezneme na pražském Petříně. Z Mostné hory vyhlédneme do okolí a vyrážíme do přírody – na naučnou stezku Bílé stráně. Od rozhledny na Mostné hoře nás povedou informační tabule.  Více informací je k nalezení zde.

poledne

Něco k snědku by se po takovém výletu hodilo, inspirujme se zde.

odpoledne
Po vydatném obědě pojďme získat třetí a poslední razítko do naší záložky 3+1 do expozice Holzmannovy Litoměřce. Výstava, věnovaná významné osobnosti českého humoru Felixi Holzmannovi nabízí řadu civilních fotografií z komikova života, snímky dokumentující jeho vystoupení, repliku komikovy busty, několik autentických předmětů, které používal v již legendárních scénkách, včetně rozprašovače lesní vůně. Expozice se nachází na nádvoří Hradu Litoměřice, jehož součástí je i Hradní restaurace. Po předložení vyplněné záložky zde obdržíme točenou limonádu nebo kávu zdarma.

Litoměřice jsou městem kultury a nabízí nejrůznější kulturní vyžití. Navštívit můžeme například Severočeskou galerii výtvarných umění v Michalské ulici a prohlédnout si sbírky  starého umění, barokního umění a umění 19. a 20. století. Součástí této galerie je i Galerie a muzeum litoměřické diecéze na náměstí, kde nalezneme sbírku naivního umění i dílo Lucase Cranacha st.

V renesanční budově staré radnice na Mírovém náměstí sídlí Oblastní muzeum Litoměřice. Tady se návštěvník dozví vše o historii Litoměřic a Litoměřicka.


neděle
dopoledne

Projdeme se na Dómský vrch. Ten je místem, kde se začala psát historie Litoměřic. Katedrála sv. Štěpána, kterou zde uvidíme, existuje ve své dnešní podobě od poloviny 17. století. Barokní skvost si můžeme prohlédnout také uvnitř. Každou neděli v 10:00 se zde koná bohoslužba.
Spanilá bílá věž, která navazuje na katedrálu, je o dost mladší dámou. Vystavěna byla v roce 1883. Na její vrchol vede 200 schodů, ale náročný výstup je odměněn úžasným výhledem na město i okolí. Uvnitř věže lze vidět fotografie a povídání o všech litoměřických biskupech od založení kapituly dodnes. Dómské náměstí má – obzvláště v pěkném počasí – neopakovatelnou atmosféru. Věž je otevřena od května do září denně od 10:00 do 17:00 hod.

poledne
Opět je tu nabídka litoměřických restaurací.

odpoledne
Výlet do Litoměřic zakončíme procházkou s průvodcem. Máme dokonce na výběr, na co by měla být naše procházka zaměřena.. K prohlídce je zapotřebí skupinka nejméně o pěti osobách. Stačí se ohlásit na litoměřickém informačním centru a vybrat si téma:
- Po stopách Karla Hynka Máchy – místa, kde svou stopu zanechal Mácha
- Litoměřice a baroko – zajímavé barokní památky Litoměřic
- Kdo se to na nás dívá – sochy, o kterých jste možná neměli ani tušení

Teď zbývá jen odjezd k domovu. Informace o vlakových a autobusových spojích poskytne informační centrum.
Na shledanou zase někdy příště v Litoměřicích!

Upozornění: Vždy si ověřte aktuální otevírací doby jednotlivých objektů.
Toto je pouze návrh využití vašeho času v Litoměřicích. Možností je více a ochotně vám s nimi poradí místní informační centrum (Mírové náměstí 16/8, info@litomerice-info.cz).

---------------------------------------------------------------------------------------------

Klíčová slova: tip, víkend, senior, 3+1, historie, aktivní, Mostná hora, Hrad Litoměřice, Bílá stráň, věž Kalich, socha, Mácha, baroko, katedrála, bohoslužba, doprava, kam na oběd

Související články

Fotogalerie

fotografie

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu