Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Litoměřice mají haptickou mapu, usilují o větší komfort pro nevidomé

Nová haptická mapa Litoměřic je pro nevidomé či slabozraké občany i turisty nově k dispozici v informačním centru na Mírovém náměstí. Haptická mapa je určena pro čtení hmatem, pro zrakově handicapované je čitelná díky speciální technologii tisku v Braillově písmu. Město se již řadu let snaží být přívětivé k handicapovaným lidem a tímto počinem je jim zase o krok blíž.

Prvky v haptické mapě jsou oproti standardní mapě velmi zjednodušené. Jednotlivé listy ve formátu A4 zobrazují území o velikosti zhruba 235 x 330 metrů v přibližném měřítku 1:1200. Měřítko je ideální pro orientaci v městském prostředí, důraz je kladen na litoměřickou uliční síť.

Pro město zhotovila haptickou mapu zcela zdarma firma Seznam.cz. „Jsme velmi potěšeni, že Seznam.cz haptickou mapu městu poskytl. Navazujeme tím na výbornou dlouhodobou spolupráci, týkající se získávání turistických mapových podkladů a propagace litoměřických atraktivit prostřednictvím serveru Mapy.cz,“ uvedla marketingová manažerka města Martina Vondráková.

Litoměřická radnice trvale zkvalitňuje služby pro handicapované a zdravotně znevýhodněné osoby. V minulých letech byla například vyrobena mapa bezbariérových tras, která prezentuje trasy vhodné zejména pro lidi na vozíku či s berlemi, ale také pro seniory či maminky s kočárkem. Trasy v mapě bez bariér jsou značené v barvách semaforu. To vozíčkáři napoví, kam se dostane samostatně či s pomocí.

Jedním z dalších kroků byl vznik bezbariérové kanceláře přístupné přímo z náměstí, kde si mohou handicapovaní občané vyřídit úřední záležitosti. Vítaným pomocníkem je i Tichá linka pro neslyšící provozována Ministerstvem práce a sociálních věcí, která umožňuje komunikaci s úředníky. Služba je založena na komunikaci prostřednictvím tabletu s tlumočnickou linkou umístěného na odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Mírovém náměstí.

Jedním z turistických cílů pro handicapované je litoměřický hrad, který je kompletně bezbariérový a expozice obsahuje popisky v Braillově písmu. Haptická mapa pro nevidomé je zjednodušením jejich nesnadného pohybu po městě.

Fotografie: výřez z haptické mapy Litoměřic, legenda

Fotogalerie

fotografie

fotografie

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayOblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu