Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Hrad patří malířům z bavorského Rosenheimu

Výstavní prostory litoměřického hradu patří od  3.září  třem umělcům z Bavorska.  Expozice několika desítek obrazů, kreseb i grafik je už čtvrtou v řadě výměnných výstav, na kterých se od roku 2013 v Česku i Německu představují  tamní umělci.
    „Litoměřické 'Setkání obrazů‘ by se správně mělo jmenovat setkání přátel díky obrazům,“  uvedla mj. při zahájení výstavy  iniciátorka výstav, litoměřická rodačka Anita Rounová,  která v bavorském Rosenheimu žije od roku 1968.  V tomto duchu se také odehrála  celá vernisáž.
    Jádrem litoměřické výstavy jsou práce významné rosenheimské osobnosti  Gertrudy  Gruberové- Goepfertové, dnes již nežijící malířky a spisovatelky původem z Vysočiny. To je také další z důvodů, proč její obrazy našly cestu do Čech.  Výstava obsahuje rovněž práce současných  autorů – Alfonse M. Röckla a Petera Pusche, který spolu s Anitou  výstavu uvedl.  Zatímco expresívně pojaté obrazy G. Gruberové zachycují  netypické části Rosenheimu,  Röckl rád zobrazuje  pohádkové i bizarní  figury. Puschovy promyšlené kompozice zase střídají abstrakci s reálným zobrazením.
   Výměnné  výstavy podpořené Fondem budoucnosti  představují na obou stranách umělce, kteří jsou sice 'doma' známí, ne však už o kousek dál za hranicemi.  První byla už před sedmi lety v Praze,  později  se v Rosenheimu představili naši výtvarníci.  Tam se také v roce 2017 setkala s velkým ohlasem retrospektivní výstava  českého umělce Bohuslava Reynka.  S tvorbou bavorských malířů se lidé v Litoměřicích mohou na hradě seznámit až do  30.září.

Text a foto Miroslav Zimmer

Fotogalerie

fotografie

fotografie

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayOblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu