Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Dílna ručního papíru nabízí novou, unikátní expozici

Dílna ručního papíru v Litoměřicích prošla velkými změnami a po pěti letech plánování a příprav představuje v těchto dnech nový výstavní projekt, první a prozatím jediný svého druhu v České republice. Expozice s názvem „Příběh papíru“ přináší návštěvníkovi ucelený přehled o historii, technologii a zajímavostech výroby papíru. Ve starobylých prostorech hradební věže ve Velké Dominikánské ulici, kde je nová expozice připravena, se odehrávají celé dějiny papíru až do současnosti. Během letních prázdnin jsou navíc pro návštěvníky nachystané čtyři tvůrčí pondělky, vždy s jinak zajímavým tématem.
Nová výstava má edukativní a zábavný charakter doplněný o hrací prvky. Nejen děti se zde vzdělají snadnou a soutěživou formou. Cílem výstavy je ozřejmit mnohým vzdálené zpracování papíru a lehkou formou přiblížit ekologické myšlení. Děti si zde procvičí poznávání dřevin stromů tím, že poskládají strom z různorodých kousků dřeva na magnetickou stěnu. Během prohlídky vyplňují kvízy a na vlastní oči se přesvědčí, že sběrový papír může mít díky zajímavému výrobku přesah do umění.
Rozšířené muzejní prostory poskytují dětem i dílničku, kde si prakticky vyzkouší kreslení na ruční papír, výrobu menších předmětů z papíru a další zajímavé ruční práce. Zájemci mají přímo na místě možnost zakoupit drobné dárky. Jedinečným zážitkem je pak ukázka tradiční výroby ručního papíru, kdy si jako bonus mohou návštěvníci vytvořit svůj vlastní arch a odnést s sebou domů.
Cílem čtyř tvůrčích pondělků je ukázat možnosti, jak lze vytvořit hodnotná výtvarná dílka i z použitého převážně obalového materiálu (kartonové a lepenkové krabice, obaly na vajíčka, sešity, noviny apod.). Program tematických pondělků má dvě části. První z nich je zaměřená na výrobu ručního papíru z recyklovaných surovin, druhá obsahuje konkrétní výtvarný úkol.
Tvůrčí pondělky probíhají 13. a 20. července, dále pak 10. a 17. srpna. Jsou určeny dětem v doprovodu rodičů či prarodičů, žákům, studentům i dospělým. „Kapacita je omezena, je proto nezbytné hlásit se předem. Dílna ručního papíru je skvělou možností pro denní program dětí na táborech, pro školní skupiny, rodiny s dětmi a podobně,“ upozornila Irena Štyrandová, která dílnu již sedmnáct let s velkým elánem a nadšením provozuje. Návštěvníci mohou přijít mimo tvůrčí pondělky vždy v pondělí a ve čtvrtek, případně se objednat na jiný termín. Více informací pro zájemce na http://www.rucnipapir.com/.

Fotogalerie

fotografie

fotografie

Kam dnes na oběd

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ z vepřové plece, kysaného zelí a s houskovým knedlíkem129 Kč
ŠPENÁTOVÝ KRÉM S KRUTONY35 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayOblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu