Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Rekonstrukce Kalicha: V příštím roce bude zahájena první etapa

Unikátní projekt rekonstrukce vyhlídkové věže Kalich, která je nejnavštěvovanější památkou města Litoměřice, se v příštím roce posune do další fáze. Bude zahájena první etapa renovace krovu. Dožilé prvky krovu nahradí dřevo, které bylo v letošním roce zpracováno jedinečným postupem.

Kmeny, jež budou použity na opravu, se v srpnu po 2,5měsíčním máčení v Labi pod jezem v Českých Kopistech plavily po řece na Lodní náměstí, kde byly očištěny a převezeny na Mírové náměstí. Před zraky veřejnosti tu tesaři z firmy Tesařství Čenda historickými metodami dřevo téměř do konce září opracovávali. Druhá část kmenů, které se máčely v Záhořanském rybníku, byla vylovena koncem října a přemístěna do bývalých kasáren Pod Radobýlem k otesání. Zde se také nachází otesané kmeny z Mírového náměstí.

V současné době bylo dokončeno zpracování projektové dokumentace první etapy. „Ta zahrnuje výměnu a náhradu dožilých prvků v nejnižší části krovu, jako jsou pozednice, kráčata, zhlaví krokví,“ informoval Ladislav Pošík, stavební technik Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích. Druhá etapa, která řeší opravu vazby a podstřešní konstrukce, by měla proběhnout na přelomu let 2020 a 2021. Celý proces obnovy završí v roce 2021 kompletní výměna střešní krytiny. Celkové náklady na rekonstrukci věže jsou vyčísleny na 10 milionů korun. Město Litoměřice nyní jedná o případných dotacích.

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu