Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Unikátní podívaná: Dřevo pro opravu krovu Kalichu se bude do Litoměřic plavit po Labi

Vyhlídková věž Kalich je v Litoměřicích nejnavštěvovanější památkou. Každoročně ji navštíví zhruba tři tisíce lidí. Krov Kalichu pocházející z roku 1569 však nahlodal zub času a volá po opravě. Nyní proto budeme mít zcela výjimečnou příležitost stát se svědky unikátního postupu jeho obnovy.

Dřevo na opravu, jež bylo svázáno do pěti vorů a máčeno 2,5 měsíce v Labi pod jezem v Českých Kopistech, se v pátek 9. srpna za doprovodu armádních člunů poplaví po řece směrem na litoměřické Lodní náměstí. Zde si je mohou občané od pátku do soboty prohlédnout a zvídavé otázky jim zodpoví tesaři.  Po vytažení z vody a očištění budou všechny kmeny v neděli 11. srpna přemístěny na Mírové náměstí. Obyvatelé zde na vlastní oči uvidí původní metody opracování dřeva. Náročný postup se v dnešní době používá zcela výjimečně a pouze při opravách vzácných památek.

Od 11. srpna do poloviny září se v oploceném areálu na Mírovém náměstí chopí práce tesaři. „Divákům představíme historický postup opracovávání kmenů,“ zve na jedinečnou podívanou Zdeněk Oravec, majitel společnosti tesařství Čenda z Litoměřic, jež se prací ujalo. K významné události dochází právě letos, kdy město slaví 800 let od svého založení.

Napodobení původní technologie stavby a použití stejných druhů dřev město Litoměřice zvolilo s ohledem na význam památky. „Budova radnice s Kalichem je unikát nejen v České republice, ale i v oblasti severně od Alp. Jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci,“ konstatoval doktor Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

V současné chvíli až do konce září probíhá také historický průzkum, jehož výsledek například ukáže, jak se krov v průběhu času měnil. Ještě další čtyři vory se máčí ve stojaté vodě záhořanského rybníka. Na vylovení si musí počkat přibližně do října. „Všechny kmeny, včetně těch z náměstí, budou přemístěny do areálu Jiříkových kasáren. K samotné opravě krovu dojde v příštím roce po dokonalém vyschnutí dřeva. Celý proces obnovy završí v roce 2021 kompletní výměna střešní krytiny,“ informoval Ladislav Pošík, stavební technik Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích.

Harmonogram prací:

čtvrtek 8.8.

od 8 do 16 hod - zdymadla České Kopisty: koníčkování klád pod zdymadla na kotviště malých plavidel (sjezd do řeky a brod), vázání vorových tabulí, vystrojování vorů, řazení tabulí do pramene.

pátek 9.8.

od 9 hod České Kopisty - Kotviště malých plavidel: vyplutí vorového pramene. 11 hod doplutí do kotviště na Lodním náměstí v Litoměřicích, do 18 hod kotvení a přivazování vorů, prohlídka veřejnosti.

neděle 11.8. 

od 9 hod do 18 hod - rozebírání vorů, vytahování, otryskání dobrovolnými hasiči, nakládání na poval, doprava na Mírové náměstí v Litoměřicích, rozebírání vorových tabulí. 

od úterý 13.8. do poloviny září

opracovánání kmenů tesaři, za pomoci veřejnosti.

 

 

Kam dnes na oběd

Výpečky z mladého kance ,špenát ,bramborové knedlíky 135 Kč
Dozlatova pečené kuřecí stehno na másle s karotkou,bramborová kaše 115 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu