Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

30 LET SVOBODY

Přípravy na 30. výročí sametové revoluce v Litoměřicích již začaly.


V červenci proběhla již druhá schůzka přípravného týmu pro oslavy 30. výročí sametové revoluce v Litoměřicích. Přípravný tým tvoří zástupci města, veřejnosti i neziskových organizací.
Cílem oslav by měla být důstojná připomínka událostí 17. listopadu před 30 lety s důrazem na ochranu tehdy vybojovaných hodnot - demokracie a svobody. Chceme spojit aktivity Města Litoměřice s aktivitami občanů, zapojit nejen pamětníky, ale i mladou generaci. Předpokládáme, že se se svými aktivitami zapojí např. studenti, školy nebo další organizace.

Během listopadu bude na Mírovém náměstí k vidění výstava o revolučním dění v r. 1989, zaměřená právě na náš region.  Výstavu připravujeme ve spolupráci se Státním oblastním archívem v Litoměřicích a s Kulturním centrem Lovosice.
Již 27. září odpoledne proběhne ve Státním oblastním archivu „Sběrový den vzpomínek“ pro veřejnost, kdy budou moci lidé přinášet jakékoliv předměty, fotografie či tiskoviny, které jsou spojeny s obdobím sametové revoluce. Mohou je darovat, zapůjčit, nebo jen nechat nafotit. Mohou přijít i s vlastním příběhem, který bude zaznamenán. Sbírkové předměty (půjde asi většinou o jejich kopie) pak budou uloženy do archivu a některé budou vybrány i na výstavu. Prosíme tedy všechny zájemce a pamětníky, zda by již nyní nezapátrali na svých půdách a ve starých šuplících a poohlédli se po jakýchkoliv dokumentech či zajímavostech.
Dále chceme vytvořit časový prostor pro setkání generací, a proto připravujeme multižánrový výroční večer s významnými osobnostmi listopadových dní obohacený o filmový dokument, zaměřený na litoměřické pamětníky a další zajímavý kulturní a hudební program. Máme radost, že svou účast již nyní přislíbila litoměřická rodačka Světlana Witowská, která se ujme moderování celého večera. Ten se uskuteční 14. 11., čas a místo budou ještě upřesněny.
V den výročí – tedy v neděli 17. 11. by měla následovat další významná událost těchto oslav: dopolední bohoslužba, vzpomínkový průvod městem a odhalení symbolu demokracie, na jehož výtvarné podobě již nyní pracuje sochařka MgA. Alžběta Kumstátová.  Odhalením tohoto originálního díla budou litoměřické oslavy důstojně zakončeny. Občané se pak v odpoledních hodinách mohou přesunout do Prahy, kde bude probíhat, jako již tradičně, mnoho akcí různého charakteru.
30. výročí sametové revoluce je jistě výjimečnou událostí pro celou Českou republiku, jsme proto rádi, že si i v Litoměřicích můžeme tuto nedávnou historii naší demokracie společně připomenout. Byli bychom však rádi, kdyby se nám aktivity různých subjektů ve městě podařilo zkoordinovat tak, aby na sebe vhodně navazovaly a abychom mohli informace o nich shromáždit na jednom místě. Proto prosíme všechny, kteří se chystají nějakým způsobem k oslavám přidat, nebo mají na co vzpomínat a rádi by se o své vzpomínky podělili, zda by byli tak laskaví a kontaktovali nás.

Za přípravný tým:
Mgr. Zuzana Legnerová

Kam dnes na oběd

HOVĚZÍ PO BURGUNDSKU se žampiony a stříbrnými cibulkami, jemným bramborovým pyré a bylinkami149 Kč
KOUSKY VEPŘOVÉ PANENKY grilované s bílou i červenou cibulí, pepřovým kořením, smetanou a bramborem129 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu