Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Informační centrum vydává turistickou známku ke 100. výročí vzniku Československé republiky

Celá republika si letos připomíná 100. výročí vzniku Československa. Ani naše město není výjimkou. Jako připomenutí si událostí souvisejících se vznikem republiky vydalo Informační centrum Litoměřice turistickou známku s vyobrazeními T. G. Masaryka a Msgr. Augustina Fibigera.

O vznik našeho státu se zasloužila řada osobností. Nejvýznamnější je bezesporu T. G. Masaryk. Jeho blízkým přítelem byl vlastenec monsignor Augustin Fibiger, který patřil k vedoucím osobnostem revolučního roku 1918 v Litoměřicích.

Narodil se 20. listopadu 1868 v Bakově n. Jizerou. Stal se knězem litoměřické diecéze, sekretářem litoměřického biskupa, konzistorním radou a tajným papežským komořím. Byl zpravodajem tzv. Maffie, českého odbojového protirakouského hnutí, podporovaného T.G.Masarykem.

V září 1918 organizoval A. Fibiger velkou pouť z Litoměřic do Doksan, která se stala národní manifestací za svobodu. Po vzniku Československé republiky se postavil do čela místního Národního výboru československého v Litoměřicích. Ten měl tehdy sídlo v jeho domě ve Svatováclavské ul. 12.

Tehdejší situace v Litoměřicích nově narozené republice nepřála. 87% obyvatel je německé národnosti. Ale Fibigerova vize o čistém státě je jasná a neotřesitelná. Kráčí v čele terezínské posádky, která osvobozuje město Litoměřice. Přijímá slib věrnosti nové republice od místních českých úředníků. Díky jeho prozíravosti přešly Litoměřice bez ozbrojeného boje v prosinci 1918 do moci českých úřadů.

Tehdy vydaná vyhláška končí slovy: „Oddejte se svému zaměstnání a důvěřujte ve spravedlnost vlády samostatného, nezávislého Československého státu, jehož svobodnými občany nyní jste a zůstanete“.

Augustin Fibiger zemřel 8. května 1936 ve věku 67 let.  Je pohřben na městském hřbitově v Litoměřicích.

Zdroj: wikipedie

Fotogalerie

fotografie

Kam dnes na oběd

Kuřecí vývar s játrovými knedlíčky30 Kč
Králičí stehna po Burgundsku s bramborou kaší99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu