Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Vznik republiky si Litoměřičtí připomenou sérií kulturních akcí

Nové umělecké dílo připomínající letošní sté výroční vzniku Československé republiky odhalí v říjnu město Litoměřice. Umístit ho chce v areálu Masarykovy základní školy směrem do ulice Bratří Čapků. V té souvislosti vypsalo před několika dny výběrové řízení na realizaci zakázky malého rozsahu, jehož celková cena nepřekročí 170 tisíc korun.

„Dílo může mít formu pamětní desky, sochy, případně busty. Dovedu si představit, že jeho součástí bude časová osa obsahující důležité mezníky vzniku státu. Uvidíme, s jakými nápady přijdou výtvarníci,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč.

  Město Litoměřice již nyní chystá u příležitosti významného výročí sérii kulturních a vzdělávacích akcí. Zahájí ji v květnu jednodenní konference pořádaná u příležitosti 500.  výročí vydání Klaudiánovy mapy, která je nejstarší tištěnou mapou Čech. Koncipována byla jako pomůcka pro poutníky cestující do Říma. Originál je uložen v litoměřickém archivu. Následovat bude v srpnu velký letní koncert litoměřických sborů. V září se pak uskuteční u příležitosti 40. výročí litoměřické městské památkové rezervace výstava fotografií dokumentující její proměnu a dále ve stejném měsíci státotvorně laděný benefiční koncert operní pěvkyně Evy Urbanové.

Oslavy vyvrcholí pod taktovkou Ústeckého kraje poslední říjnové dny na výstavišti Zahrada Čech. Od 25. do 28. října se zde uskuteční celokrajské oslavy. V jejich průběhu hejtman Ústeckého kraje vysadí na výstavišti lípu a následně starosta odhalí výtvarné dílo na Masarykově základní škole.

Oslavy 100. výročí zakončí v Litoměřicích v prosinci výstava Univerzity J. E. Purkyně pořádaná ve foyer Kulturního a konferenčního centra. „K vyhlášení ČSR v severozápadních a severních Čechách totiž s ohledem na tehdejší události došlo až o několik měsíců později,“ uvedl litoměřický historik Filip Hrbek.

Tiskovou zprávu zpracovala Ing. Bc. Eva Břeňová, tisková mluvčí Města Litoměřice

Kam dnes na oběd

Česnečka s krutonky30 Kč
4x50g DANČÍ MLETÉ BIFTEČKY přelité omáčkou z barevného pepře vč. přílohy160 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu