Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Kardinál Štěpán Trochta. Litoměřická výročí 2017, díl šestý.

„Ani v Mauthausenu to nebylo tak zlé. Německé koncentráky se nedají srovnat s tím, co jsem vytrpěl od komunistů. Ta doba patří k nejhorší v mém životě“.

V září letošního roku uplynulo 70 let od jmenování 17. litoměřického biskupa. Stal se jím ThDr. Štěpán Trochta, významná osobnost duchovního i světského života.
Narodil se 26. března 1905 ve Francově Lhotě v okrese Vsetín v rodině zemědělce jako nejstarší ze tří sourozenců. Jeho životním cílem bylo stát se knězem. V roce 1925 vstoupil v Itálii do saleziánského řádu. Stal se tak jedním z prvních českých saleziánů. Na turínské univerzitě získal doktorát z teologie. Po absolvování vojenské služby v československé armádě byl jmenován důstojníkem duchovní služby v záloze. Angažoval se i ve skautském hnutí.

Štěpán Trochta byl trnem v oku hned dvěma totalitním režimům. Fašistickému i komunistickému.  V roce 1942, krátce po atentátu na Heydricha, byl za podporu protinacistického odboje zatčen gestapem. Přežil utrpení koncentračních táborů Terezín, Mauthausen i Dachau.

Po válce mu byl prezidentem republiky udělen za statečnost Československý válečný kříž a medaile Za zásluhy I. stupně. V září roku 1947 byl jmenován litoměřickým biskupem, svěcení obdržel 16. listopadu 1947. Jeho heslem bylo: práce – oběť – láska. Plánoval rozsáhlou duchovní obnovu zpustošené diecéze. Ale byl příliš otevřený, příliš kritický, příliš protikomunistický. A přišlo další utrpení v podobě represí komunistického režimu. Zostřená izolace, sledování státní bezpečností, odsouzení na 25 let za údajnou velezradu. Následovalo vězení v Leopoldově, Praze-Ruzyni, na Pankráci a ve Valdicích. Svobodu mu dala amnestie v roce 1960. Ta ale neznamenala návrat k duchovnímu životu. I když mu biskupská funkce náležela i v době jeho věznění, opětovné působení v litoměřické diecézi mu bylo umožněno až v roce 1968. V roce 1969 byl papežem Pavlem VI. jmenován kardinálem. Oficiálně však bylo jmenování zveřejněno až roku 1973.

Léta fyzického i psychického strádání si vybrala svoji daň. Těžce nemocný kardinál Štěpán Trochta zemřel 6. dubna 1974.  I přes snahu státních a stranických organizací omezit počet smutečních hostů se pohřbu zúčastnilo tisíce lidí. Mezi jinými i krakovský kardinál Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II.

Zpracovalo Informační centrum Litoměřice za použití historických pramenů.

Kam dnes na oběd

Česnečka30 Kč
Kachní prsa se zelím a domácími knedlíky99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu