Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Založení kapituly. Litoměřická výročí 2017, díl čtvrtý.

Rok 2017 se váže k velmi významnému výročí, které má historický význam nejen pro Litoměřice, ale i pro náš národ. V roce 1057, tedy před 960 lety, byla na Dómském pahorku založena knížetem Spytihněvem II. kapitula s kostelem zasvěceným sv. Štěpánu. Spytihněva vedly k založení kapituly dva důvody – jednak náboženský, protože věřil, že si tím zajistí spásu své duše.  Pak i důvod ryze osobní. Vzhledem k jeho ctižádostivosti doufal, že se zalíbí církvi a ta ho odmění postem nejvyšším, královskou hodností.
K založení kapituly byla vydána latinsky psaná listina obsahující výčet majetku darovaný jí Spytihněvem. Panovník daroval kapitule vsi, zvířata, pastviny, po jedné rodině od každého řemesla, vinice i s vinaři potřebnými k jejich obdělávání.  Listina tak dokazuje tisíciletou tradici zdejšího vinařství.  A jelikož dal Spytihněv kapitule i výnosy z cel – podle velikosti lodí, je listina i nejstarším zachovaným českým celním sazebníkem.
Tento dokument však obsahuje něco, čím se stal významným pro celou českou kulturu. V 1. polovině 13. století kdosi na rub listiny připsal primitivním pravopisem českou větu, informaci o darování pozemků kapitule:
„Pavel dal gest ploscoucih zemu Wlah dalgest dolas zemu bogu isuiatemu scepanu seduema dusnicoma boguceu a sedlatu“ (Pavel věnoval zemi v Ploškovicích, Vlach daroval zemi v Dolanech bohu i svatému Štěpánu, se dvěma dušemi Bogučejem a Sedlatou).
Tato věta je nejstarším dochovaným českým písemným záznamem.
Listina je uložena v originále v trezoru Státního oblastního archivu v Litoměřicích.

Zpracovalo Informační centrum Litoměřice za použití historických pramenů.

Kam dnes na oběd

Krémová česnečka35 Kč
Žampionové výpečky, bramborové placky, jablečné zelí110 Kč
Pečený mladý kanec s kořenovou zeleninou, listový špenát, bramborové knedlíky145 Kč
Grilovaná 1/4 kuřete v omáčce z parmské šunky, šťouchané brambory125 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu