Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Josef Jungmann, obránce českého jazyka. Litoměřická výročí, díl třetí.

14. listopadu 2017 uplyne 170 let od úmrtí spisovatele, básníka, překladatele a pedagoga Josefa Jungmanna.

Narodil se 16.7.1773 jako šesté dítě z deseti v rodině ševce v Hudlicích a byl původně určen k církevní kariéře. Vystudoval filozofii a později i práva, studia však nedokončil. 16 let svého života strávil v Litoměřicích. Od roku 1799 zde působil na gymnáziu, kde také od roku 1800 učil své studenty českému jazyku. Litoměřice se tak staly prvním městem v Čechách, kde se na střední škole vyučovala čeština. Docházel i do biskupského bohosloveckého semináře, kde učil český jazyk zadarmo.

V Litoměřicích se Josef Jungmann seznámil s Johannou Světeckou z Černčic (1780-1855). Oženil se s ní 18. listopadu 1800. Ženichovi bylo 26 let, nevěstě 19. Manželka pocházela ze staročeského rodu, známého od 15. století. Mateřským jazykem Anny Světecké byla němčina. Česky se však naučila a manželé se dohodli, že jejich děti budou vychovávány česky.

Josef Jungmann bydlel se svou ženou v Dlouhé ulici 179/17. Zde se jim také narodilo šest dětí. Gymnázium, kde vyučoval, se nacházelo v Jezuitské ulici č. 20. Budova byla stržena po bombardování Litoměřic v květnu 1945 a v roce 1960 postavena dnešní budova, na níž je umístěna i jeho pamětní deska.

V Litoměřicích začala i jeho literární činnost. Překládal zde světová díla do češtiny (Milton, Chateaubriand) a zde také začal pracovat na velkém „Slovníku česko-německém“, nad kterým strávil třicet let svého života. Pětidílný slovník obsahující 120 000 hesel je prvním obsáhlým souborem mapujícím slovní zásobu češtiny. Za jeho vydání mu císař Ferdinand Dobrotivý udělil Leopoldův řád.

Přestěhování do Prahy i vydání slovníku bylo poznamenáno tragickými rodinnými událostmi. Zemřel mu nadějný syn a pak i dcera Johanka. Jungmann stále častěji vzpomínal na svůj šťastný život v Litoměřicích.
Josef Jungmann zemřel 14. listopadu 1847 v Praze ve věku 74 let.  Je pochován na Olšanských hřbitovech. Za své dílo byl zahrnut obdivem celého národa i veřejnými poctami.

Jméno Josefa Jungmanna bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s dalšími dvaasedmdesáti jmény české historie. Dnešní litoměřické gymnázium nese Jungmannovo jméno.

Zpracovalo Informační centrum Litoměřice za použití historických pramenů.

Kam dnes na oběd

Plněné bramborové knedlíky s uzeným masem ,dušené bílé zelí,cibulka 119 Kč
Moravský vrabec s listovým špenátem,bramborové knedlíky 139 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu