Litoměřice-info.cz  >  Služby  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Pavel Stránský, nejznámější litoměřický exulant. Litoměřická výročí, díl druhý.

V roce 1657, tedy před 360 lety, umírá v exilu v Polsku humanistický vzdělanec, právník, básník, historický spisovatel a obránce českého jazyka Pavel Stránský.

Narodil se v roce 1583 v Zápech u Čelákovic. V roce 1609 je povolán do Litoměřic na místo rektora litoměřického kolegia. Po sňatku s majetnou Kateřinou Zlatohlávkovou, dcerou Adama Mráze z Milešovky, se stává v Litoměřicích městským radním a písařem, tedy vedoucím kanceláře na radnici. Je horlivým vyznavačem protestantské víry a patří k odpůrcům protireformace. Proto po vydrancování jeho domu a po výhružkách reformní komise opouští v srpnu roku 1627 Litoměřice. Působí na různých místech v Evropě a po dvacetiletých útrapách se usazuje v Toruni v Polsku, kde také v únoru roku 1657 umírá.

Jeho nejznámějším dílem je latinský encyklopedický spis „Respublica Bojema“ (O státě českém), kde čtenář najde historické, náboženské, právní, hospodářské, geografické a správní poučení o předbělohorském Českém království, tedy celkový výklad o českém království před rokem 1620. Svým pojetím a širokým záběrem představuje tento spis i jakousi českou vlastivědu. Český překlad byl vydán až v roce 1893.
V podloubí dnešního muzea – bývalé radnice – najdeme pamětní desku připomínající působení Pavla Stránského v Litoměřicích.

Nejznámější z exulantů zmiňuje ve své proslulé knize i město Litoměřice:
„V době žní se tu vyrábí mošt, o mnoho lahodnější než jinde, a rovněž vinná polévka z utřené hořčice a odvaru mladého vína. Měšťané v tomto městě, chtějí-li návštěvníky a přátele vlídně pohostit, nalévají jim obyčejně vína tak štědře a přitom do té míry zapomínají nabízet jídlo, že si vysloužili pokárání dvojím obecně rozšířeným šlehem. Říká se totiž, že Litoměřičtí dovedou člověka pitím málem udusit, ale hladem k smrti umořit, a rovněž že musí být rád, koho v Žatci nevypískali, v Lounech nezbili a v Litoměřicích neopili“.

Jméno Pavla Stránského bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími jmény české historie.

Zpracovalo Informační centrum Litoměřice za použití historických pramenů.

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu