Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Ernst Gustav Doerell – malíř Českého středohoří. Litoměřická výročí, díl první

Jsou výročí, která si všichni připomínáme a na něž se nezapomíná. Pak jsou i taková, která ani nezaznamenáme a přitom se úzce váží např. k místu, kde žijeme.
V následujících dnech vám představíme několik osobností či událostí, jejichž  výročí stojí za připomenutí.
Letos v březnu uplynulo 140 let od úmrtí skvělého českého krajináře Ernsta Gustava Doerella. Narodil se 22.8.1832 ve Freibergu v Sasku. Když byly Ernstu Gustavovi čtyři roky, jeho otec zemřel a on vyrůstal pouze s matkou. Byl příliš slabé tělesné konstituce na to, aby se mohl věnovat hornictví jako otec, proto jej matka poslala do obchodu svého strýce v Litoměřicích, kde se měl vyučit kupeckým příručím. V Litoměřicích si pravděpodobně zamiloval pohádkově romantickou krajinu Českého středohoří.
Po dvou letech se rozhodl věnovat se výhradně umělecké dráze a přes odpor rodiny odešel z Litoměřic do Teplic, kde se stal učedníkem malíře pokojů Franze Hybrama. Malíř pokojů byl v té době nejen řemeslník, ale i umělec, který zdobil interiéry freskami a ornamenty. Do Litoměřic se ještě na nějaký čas vrátil. Zemřel 18. března 1877 v Ústí n.L. na tuberkulózu ve věku 45 let.
Význam Doerellova díla spočívá především v jeho zachycení krajiny Českého středohoří v době těsně předcházející velkým změnám spojeným s industrializací. Kvalitou obrazů se Gustav Ernst Doerell samozřejmě nemůže poměřovat s takovými umělci, jako byli Friedrich, Richter nebo Mánes, kteří oblast Českého středohoří rovněž ztvárňovali. Byl však jediným, kdo s touto romatickou oblastí čedičových skal, hlubokých roklí a kopců bizarních tvarů doslova srostl.
Poctou Doerellovi je existence Doerellovy vyhlídky nedaleko Dubiček s výhledem do údolí Labe.  Některé jeho obrazy spravuje Severočeská galerie výtvarných umění v Litoměřicích.

Zpracovalo Informační centrum Litoměřice za použití historických pramenů.

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu