Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Výstava KL 38–68 - Obrazy Kamila Lhotáka

Kamil Lhoták, malíř a ilustrátor balónů, cyklistů a periferií, proslul svou osobitou poetikou. Připravovaná výstava v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích nemá za cíl představit jen jeden z úseků jeho širokého díla, ale naopak ho divákům prezentovat v celé široké škále motivů a stylů, a tak divákům umožnit sledovat názorový vývoj tohoto významného českého malíře 20. století. 

Projekt KL 38–68 volně navazuje na velmi úspěšnou výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015. Ta tematizovala Lhotákovy přátelské vztahy s básníky a literáty, kteří společně sdíleli právě osobitý náhled na svět.

Litoměřická výstava rozpracovává spojitost mezi Lhotákovými obrazy a básněmi Františka Hrubína, u nichž se provázanost ukázala jako nejzásadnější. František Hrubín, jeden z českých nejznámějších básníků, diváky provede Lhotákových raným dílem, vyznačujícím se silnými velkorysými tahy štětcem i námětovou různorodostí. V úvodu výstavy je představena Hrubínova báseň Modrá, přibližující právě Lhotákovu nejoblíbenější barvu, která se na jeho plátnech proměňuje v nekonečném množství odstínů.  Hlavní skupinu vystavených obrazů tvoří díla ze soukromých sbírek, která nejsou divákům běžně přístupná. Ta budou doplněna o díla ze sbírek Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a Musea Kampa. V soukromých sbírkách se povedlo dohledat i díla doposud naprosto neznámá, která budou představena divákům zcela poprvé, mezi jinými se jedná o obrazy Krajina oživená stroji, Balony na louce, V neděli na večer u jatek v Praze VII.

V rámci projektu vychází také katalog, jejímž cílem jsou především kvalitní reprodukce vystavených obrazů, umožňující detailní prozkoumávání děl. Řada obrazů prošla v nedávné době pečlivým restaurováním, díky němuž je možné vnímat Lhotákova díla v sytosti barev, stavu a působivosti, jako by je autor právě domaloval.

Výstava je pořádána ve spolupráci s Retro Gallery, která se dílem Kamila Lhotáka dlouhodobě zabývá.

Výstava je přístupná až do 5. 3. 2017 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích

Kam dnes na oběd

Vepřové medailonky s bramborovými dukátky 99 Kč
Kuřecí špalíčky obalené v parmazánu, šťouchané brambory,byl.dip 99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu