Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Tříkrálová sbírka už klepe na dveře!

Stejně jako v předchozích šestnácti letech, tak i v lednu 2017 vyjdou do ulic litoměřické diecéze koledníci Tříkrálové sbírky. Otevřete jim dveře a přivítejte je ve svých domovech.

Krátké připomenutí…

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v rámci České republiky a pořádá ji Charita ČR. Sbírky se účastní kolem padesáti tisíc koledníků (většinou z řad dětí a mládeže) a dalších dobrovolníků. Každá tato sbírka má své poslání a cíl – obecným záměrem Tříkrálové sbírky roku 2017 je pomoc lidem nemocným, se zdravotním postižením, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným. Většina prostředků zůstává v regionu, kde byly vykoledovány, desetina výnosu pak jde na pomoc v zahraničí. (Více o využití sbírky na www.trikralovasbirka.cz.)

Posláním Tříkrálové sbírky je především nesení radostné zvěsti o narození Pána Ježíše. Koledníci navštěvují domácnosti, aby světlo Boží lásky šířili do rodin, vztahů i duší všech lidí. Tříkrálovou sbírkou Charita vyzývá všechny lidi dobré vůle, aby se zapojili do pomoci potřebným prostřednictvím finančního daru, ale rovněž chce oslovit širokou veřejnost, a tím šířit sociální cítění a pochopení pro všechny sociálně znevýhodněné lidi v České republice i v zahraničí.
Žehnání koledníkům

Přestože oficiálně probíhá tříkrálová sbírka od prvního do patnáctého ledna, žehnání koledníkům probíhá po diecézi na několika místech a v různých dnech. Například v Litoměřicích na Mírovém náměstí požehná koledníkům z farní i diecézní charity Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický 3.1.2017 v 16:00 hodin. V rámci tohoto žehnání se přítomní potěší zpěvem chlapeckého pěveckého sboru Páni Kluci a nebude chybět ani teplé občerstvení. Svým koledníkům ale požehnají také například v Ústí nad Labem, v Hrádku nad Nisou, v Mostě, Litvínově, v Jiřetíně pod Jedlovou nebo ve farnostech Semily, Liběšice a Děčín 4 Podmokly. Všichni jsou na žehnání srdečně zváni!

Již druhým rokem zakončí Farní charita Litoměřice Tříkrálovou sbírku Tříkrálovým koncertem v Domově na Dómském pahorku v Litoměřicích a to 13.1.2017 v 17:00 hodin. Vystoupí žáci Základní umělecké školy Litoměřice. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, Mgr. Ladislav Chlupáč, starosta Města Litoměřice a Ing. Pavel Grunt, místostarosta Města Litoměřice. Všichni jsou srdečně zváni.

Děti z celé litoměřické diecéze se mohou opět zapojit do soutěže o nejhezčí Tříkrálovou korunu. Stačí pouze donést podepsanou soutěžní korunu s kontaktem (telefon nebo e-mail) na Diecézní charitu v Litoměřicích v ulici Kosmonautů 2022, a to nejpozději do 20.1.2017. Charita ale nezapomene ani na poděkování koledníkům, kdy všechny pozve ke tříkrálovému bruslení na zimním stadionu, který bude v určený den vyhrazen pouze pro ně.

Jak můžete pomoci s Tříkrálovou sbírkou vy?

Každý se může zapojit do Tříkrálové sbírky ať už jako koledník, vedoucí skupinek, dobrovolník při organizaci a přípravách sbírky nebo i věcným darem. Jak tříkrálových koledníků, tak vedoucích tříkrálových skupinek není nikdy dost. Charita uvítá i jakoukoliv jinou pomoc při přípravách a organizaci Tříkrálové sbírky v místě, kde již sbírka probíhá. Stejně tak není problém zorganizovat Tříkrálovou sbírku tam, kde zatím zavedena není, a získat tak finanční prostředky na pomoc potřebným přímo v místě, kde se sbírka uskuteční. Celých 65% z vykoledované částky pak můžete použít na vlastní záměr.

Většina charit či farností v litoměřické diecézi se stále potýká s nedostatkem koledníků, největší nedostatek je v Litoměřicích a Ústí nad Labem. Charity ale přijmou také věcné dary, nejlépe v podobě sladkostí pro děti, které koledují. Děti často koledují za velké nepřízně počasí a díky nedostatku koledníků mnohdy i několik dní a tak malé poděkování v podobě sladké odměny vždy potěší. Chce-li se někdo zapojit do příprav či organizace Tříkrálové sbírky kdekoliv v diecézi nebo přispět nějakým věcným darem, kontaktujte prosím Veroniku Vedejovou (kontakt níže).    


Kvalitnější odpočinek díky třem králům (Jak pomohla Tříkrálová sbírka letos)

Hned u dveří mě uvítala milá tvář vedoucí služby Stanislavy Novotné. Po krátkém přestavení denního stacionáře jsme vešly do velké místnosti plné lidí, jak dětí, tak dospělých. Někteří leží, jiní pracují u stolů, další se prochází po místnosti. Občas se ozve nějaký výkřik či potlesk. Pracovnice stacionáře s úsměvem na rtech trpělivě asistují při všem, na co děti a ostatní klienti zrovna mají chuť. Nevidomou Marušku učí poznávat peníze, obtížně chodícího Martina doprovází na cestách po stacionáři, ležící Natálku polohují. Práce, která se nedá ocenit penězi, práce, za kterou je největší odměnou radost a spokojenost lidí, o které pečují. 

V Srdíčku, jak se jmenuje denní stacionář v Litoměřicích, potkáte malé děti již od tří let, zařízení ale mohou navštěvovat až do svých 64 let. Jsou zde lidé s kombinovaným a mentálním postižením, které jinak žijí doma. Přestože v Srdíčku tráví pouze den, většina z nich, i pokud jsou chodící a jinak soběstační, nevydrží celý den sedět a pracovat, postele jsou zde tedy více než nutné. Poslední z těchto postelí mohli zakoupit díky podpoře Tříkrálové sbírky, kterou v místě organizovala Diecézní charita Litoměřice. Za postel jsou skutečně vděční.

„Nejen že jsou naši klienti unavení z běžného dne, většina z nich chodí během dne na rehabilitaci, po které si vždy rádi lehnou. Doposud jsme měli postele dvě, z čehož jedna je stále obsazená chlapcem, který si zde našel útočiště a tráví v ní celý den. Zbývající jedna postel byla pro ostatní opravdu málo. Nyní máme postele celkem tři, což umožní více relaxace a kvalitnější odpočinek všem našim uživatelům,“ říká Ivana Humlová, ředitelka Srdíčka.

Autor: Edith Kroupová
Autor fotografií: Edith Kroupová

Kontakt: Veronika Vedejová, koordinátorka Tříkrálové sbírky v litoměřické diecézi, telefon: 416 531 361, 734 435 168, e-mail: veronika.vedejova@ltm.charita.cz

Kam dnes na oběd

Hovězí nudličky z roštěné na houbách, rýže 129 Kč
Kuřecí steak s kukuřičkou na másle, šťouchané brambory 99 Kč
Hovězí vývar s kořenovou zeleninou a nudlemi  
Kroupový KUBA /lesní houby,česnek,cibule/ 89 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu