Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Degustace vín na nádvoří gotického hradu

Povídání o víně - Vinařství Porta Bohemica

Při tradičním Povídání o víně na Hradě Litoměřice se v pátek 2. září od 19 hodin představí vinařství Porta Bohemica. Tentokrát se bude degustace odehrávat na nádvoří gotického hradu (při nepřízni počasí v degustační místnosti hradu). 

Vinařství Porta Bohemica je mladé vinařství založené v roce 2010 po delší době plánování a studia. Od roku 2008 se staráme o vinici v trati Pod Třešňovkou v proslulé vinařské obci Velké Žernoseky v České vinařské oblasti. Tradice vinařství v obci je s určitosti doloženo od poloviny 13-tého století, víno se v okoli Litoměřic pěstuje již od dob knížete Spytihněva II (1057). Z našich vinic je výhled na Českou bránu, Porta Bohemica – přírodní útvar, který dal jméno našemu vinařství.
Práce na vinici je nejdůležitějším krokem na cestě ke kvalitním vínům. Při pěstování révy se snažime omezit používaní postřiků na nutné minimum a zakročit jen v případě silného infekčního tlaku ve smyslu integrované produkce hroznů. Hrozny jsou sklízeny ručně na základě analytických dat o cukernatosti a kyselinách a pomlety/odzrněny. Podle odrůdy se pomletý rmut nechá odležet bez použití enzymů a nebo je ihned lisován na pneumatickém lisu. Získaný mošt je spontánně kvašen ve skleněných demijonech s přídavkem dopředu připraveného zákvasu ze stejných hroznů. Víno je jen stáčeno a ponecháno přes zimu bez zásahu zrát. Některé partie jsou před lahvováním filtrovány přes křemelinu a sterilní filtr. Chceme ponechat vínu volnou cestu k projevení své odrůdovosti a místa původu. Cílem je připravit vína v přívlastkové kvalitě s dostatečnou kyselinkou, tak charakteristickou pro naší oblast. Hlavním vínem je Müller-Thurgau a naším cílem je dělat typickou žernoseckou milerku.

Vstupné činí 220 Kč. Rezervace míst je možná na recepci Hradu: Tyršovo náměstí 68, Litoměřice, +420 416 536 155, recepce@litomerice-info.cz

Kam dnes na oběd

Kuřecí rizoto sypané sýrem, červená řepa 85 Kč
Kuřecí steak s baby karotkou, šťouchané brambory 99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu