Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Zástupci filipínských cestovních kanceláří byli z Litoměřic nadšeni

Litoměřice jako partnerské město dvou filipínských měst jsou častým místem návštěv významných fillipínských delegací i běžných turistů. Nejinak tomu bylo 16. března, kdy do Litoměřic zavítala  skupina zástupců filipínských cestovních kanceláří a požádala Centrum cestovního ruchu o pomoc při organizaci press tripu. Stalo se tak na základě doporučení českého velvyslance v Manile.

Program návštěvy filipínských hostů se soustředil na významná místa České republiky – Prahu, Český Krumlov, Olomouc. Jako bonus jim byla nabídnuta návštěva Litoměřic, města, které má pro Filipínce velký význam. I přes obrovskou vzdálenost, která dělí Filipíny od Litoměřic, se ve druhé polovině 19. století zrodilo velké přátelství mezi litoměřickým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a filipínským lékařem, spisovatelem a nejvýznamnější postavou filipínského hnutí za nezávislost a osvobození od španělské koloniální nadvlády, národním hrdinou José Rizalem. Za své vlastenecké aktivity byl v roce 1896 popraven a pro Filipínce jeho odkaz a statečný postoj dodnes hodně znamená.

Přátelství, do té doby omezující se na výměnu dopisů mezi oběma muži, vyústilo ve vzájemnou návštěvu a v květnu 1887 přijal José Rizal pozvání do Litoměřic. Pro Filipínce se tato událost stala impulsem pro návštěvu Litoměřic a pozitivně ovlivnila vztahy českého a filipínského národa. V r. 1974 se filipínské město Calamba, rodiště José Rizala, stalo partnerským městem Litoměřic.

„Proto jsme opět uvítali možnost ukázat zástupcům filipínských cestovních kanceláří co nejvíce z Rizalova odkazu, aby do nabídky zajímavých míst naší republiky mohli zařadit pro své klienty i Litoměřice, které mají kromě mnoha jiných zajímavostí co nabídnout právě ohledně Rizalova kultu. Konkrétně jde o Rizalovy parkány s jeho bustou, dům U černého orla, kde byl Rizal přijat litoměřickým starostou, bývalý hotel Rak, kde byl ubytován,  Rizalovu baštu, kde se nachází stálá expozice připomínající památku obou mužů, Blumentrittovu bustu  v parku Na Valech i jeho hrob na hřbitově,“ vyjmenovala vedoucí infocentra Hana Mildová místa v Litoměřicích spjatá s filipínským národním hrdinou.

Filipínští hosté byli městem a jeho památkami nadšeni. „Doufáme, že tato návštěva přispěje k oživení vztahů, které by mohly vyústit v přínosnou spolupráci. Věříme, že dále napomůže rozvoji turismu a vzájemné spolupráci mezi oběma zeměmi a že Česká republika bude i nadále pro Filipínce zajímavou destinací a Litoměřice oblíbeným turistickým cílem,“ dodala Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu, které je provozovatelem infocentra.


Tiskovou zprávu připravila Eva Břeňová, tisková mluvčí města Litoměřice

Kam dnes na oběd

Kuřecí nudličky v nivové omáčce, jasmínová rýže 99 Kč
Steak z krkovice s ovocným přelivem, americké brambory 99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu