Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Litoměřice získaly titul Historické město Ústeckého kraje roku 2015

Péče o městskou památkovou rezervaci byla v Litoměřicích korunována úspěchem. Po dvou letech, kdy Litoměřice skončily pokaždé druhé v soutěži Historické město roku 2015 v Ústeckém kraji, dosáhly na příčku nejvyšší. V krajské soutěži organizované Národním památkovým ústavem tentokráte zvítězily a za sebou nechaly Žatec, Terezín, Českou Kamenici, Kadaň, Chomutov a Benešov nad Ploučnicí. 
   Rozhodnutí hodnotící komise, složené ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, starostu Litoměřic Ladislava Chlupáče potěšilo. „Jde o ocenění dlouholeté systematické práce v oblasti údržby a regenerace památek a realizace řady akcí, které vylepšující nejen celkový vzhled historického jádra města, ale zároveň i vytváří podmínky pro to, aby se v něm lidem dobře žilo a bylo turisticky atraktivní,“ komentuje dosažený úspěch Ladislav Chlupáč.
  Vítězství v krajské soutěži totiž nepředstavuje jen cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městské památkové rezervace, do kterého se Litoměřice zapojují již od roku 1992, ale je zároveň i oceněním projektů oživujících historické jádro města. Ať již jde o revitalizaci bývalého gotického hradu, vytvoření dvou stálých expozic (Důl Richard v proměnách času  v podzemní části radnice a o Felixi Holzmannovi v hradu), ale například i oživení památkových objektů. „Například hvězdárnu město za symbolickou částku pronajalo Sváťovu dividlu, starobylou věž ve Velké Dominikánské ulici Dílně ručního papíru, v gotickém dvojčeti jsou zase pořádány výstavy,“ poukázala na konkrétní projekty vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová. Komisi dále zajímaly počty turistů, ale i četné kulturní, osvětové a sportovní akce pořádané v historickém jádru města, mezi nimiž kromě těch tradičních (např. vinobraní, pivobraní, masopust apod.) nechybí ani módní přehlídky, čtení v parku Václava Havla, koncerty pod širým nebem apod.
   Litoměřice postupují do celostátního kola. O tom, zda uspějí, rozhodne hodnotící komise, která město navštíví v první polovině března.

 

Autor tiskové zprávy: Eva Břeňová, tisková mluvčí Města Litoměřice

Kam dnes na oběd

Vepřové medailonky s pepřovou omáčkou, tagliatelle 99 Kč
Kuřecí přírodní kousky s kari rýží 99 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu