Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Svatomartinská vína letos potěšila

   Úderem 11. hodiny a 11. minuty žehnal 11. listopadu litoměřický biskup Jan Baxant letošním Svatomartinským vínům. Učinil tak v Hradu Litoměřice, kde slavnostní akt a následná veřejná degustace ve středu probíhaly. Podle tradice vinaři právě v tuto dobu otvírali první lahve Svatomartinských vín, kterých letos jde na trh nejvíce v desetileté historii. Litoměřice nebyly výjimkou.
   Také 5. ročník degustace Svatomartinských vín, pořádaný Centrem cestovního ruchu Litoměřice, byl v tomto ohledu výjimečný. Návštěvníci mohli v degustační místnosti hradu i Hradní vinárny koštovat Svatomartinská vína hned od 8 českých a 3 moravských vinařství.
   „Bůh je dárcem všech krásných, dobrých darů, v tomto duchu bych si dovolil požehnat všem Svatomartinským vínům, vinařům, městu Litoměřice a vůbec všem krajům vinařským,“ řekl biskup v úvodu.
   Jako první Monsignor Jan Baxant a další hosté, mezi nimiž nechyběli ani starosta Ladislav Chlupáč a řada vinařů, ochutnali Müller Thurgau z Klášterních vinných sklepů Litoměřice. „Tato odrůda nazrává jako první, proto jsme zvolili právě ji,“ uvedl sklepmistr Antonín Hrabkovský, který vzápětí přiznal, že stihnout termín výroby Svatomartinského vína není jednoduché. Vloni se to u tří pokusů nepovedlo, letos se jeden ze dvou vydařil. Hodnotit podle mladých vín produkty letošního roku je však podle odborníků předčasné. „To půjde až za tři nebo čtyři měsíce,“ upozornil bývalý litoměřický sklepmistr Vladimír Šuhájek.

• Česká vinařství, která se na akci prezentovala:
Klášterní vinné sklepy Litoměřice
Vinařství Chrámce
Česká zemědělská univerzita – vinařské středisko Mělník
Vinařství sv. Tomáše
Rodinné vinařství Mikulenkovi
Mělnické vinařství Kraus
Lobkowiczké zámecké vinařství
Vinné sklepy Kutná Hora

• Moravská vinařství, která se na akci prezentovala:
Vinařství Skrášek
Vinařství Petr Skoupil
Zámecké vinařství Bzenec

 

Tiskovou zprávu připravila Eva Břeňová, tisková mluvčí města Litoměřice

Fotogalerie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

Kam dnes na oběd

Staročeská kulajda s vejcem a houbami  
Smažený květák ,vařené brambory ,tatarka 127 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu