Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Oblíbená autorská dvojice vydává další knihu

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 10. listopadu 2015

Kdo má rád knihy historika Oldřicha Doskočila a fotografa Pavla Rývy o Litoměřicích a okolí, bude mít radost. Oba autoři totiž chystají představení nové publikace nazvané „Z Litoměřic třetí branou po proudu Labe“. Za zvýhodněnou cenu ji bude možné koupit 19. listopadu v litoměřickém hradu, kde bude kniha veřejnosti slavnostně představena. Poté bude k dostání v infocentru na Mírovém náměstí a ve vybraných knihkupectvích.

Už svým názvem  třetí svazek volné vlastivědné řady Pavla Rývy a Oldřicha Doskočila napovídá, že autoři poprvé překračují katastr města Litoměřice a vydávají se v pomyslné bárce času po řece nejen za současností, ale i za minulostí prostoru zvaného Porta Bohemica.

„Tak například na březích ještě neexistujících Lovosic spatří skupinu mužů s kamennými sekyrami. Ano, jsme v pravěku. Pak se z reality dějin ocitáme před bezhlavým jezdcem  jedné z pověstí. Realita se tu všude prolíná s lidovou fantazií. Kus dál tu zase kdosi nakladá na pravěkou loď mlýnské kameny – žernovy. Dodali je ti, co žerovy sekají, proto Žernoseky. Tady se zastavujeme. Nejprve putujeme Opárenským údolím až k hradu Opárno i s jeho pověstmi. Po návratu se vydáváme na opačný břeh a procházíme až k hradu Kamýk, onom nejmenším hradu s největším počtem pověstí jež se prolínají až s Litoměřicemi či Dubicemi odkud malíři tak rádi malovali výhledy do labského údolí. Proplujeme i divokými vodami pod Tříkřížovým vrchem. Tu hlubinu času tady zastupují nejstarší vrstvy pověstí jež autoři dohledali v textech Františka Alexandra Hebera v jeho sedmidílné a pro předčasnou smrt nedokončené encyklopedii o českých hradech, tvrzích a zámcích jež vycházela v letech 1844 až 1849.  Naše plavba končí u Masarykova zdymadla pod hradem Střekovem,“ poutavě autoři přibližují obsah knihy. Ta obsahuje nejen řadu textů, na nichž Oldřich Doskočil pracoval de facto celý život, ale i řadu dobových fotografií  a také aktuálních snímků pořízených Pavlem Rývou. 

„Jestliže minulý svazek měl přílepek o moru na Litoměřicku, pak tento má přílepek o nejstarších pověstech psaných německy. Nejde ovšem o jejich přetisk, ale o rozbor a životopisy sběratelů, kteří jako první tyto pověsti sesbírali a vydali ve svých knihách. Zde jsme se dostali až do 18. století k Augustu Gottliebu Meissnerovi, který dokonce zachytil, jak pověst vzniká,“ dodává historik Oldřich Doskočil.

Tiskovou zprávu připravila Eva Břeňová, tisková mluvčí města Litoměřice

 

Kam dnes na oběd

Vepřové medailonky s bramborovými dukátky 99 Kč
Zapečená palačinka se špenátem a kuřecím masem 102 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu