Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Český klenot si v hradu prohlédlo osm stovek návštěvníků

Replika Svatováclavské koruny se stala největším lákadlem letošního „Adventu v Hradu Litoměřice“. Již tradiční předvánoční jarmark, který pořádá Centrum cestovního ruchu, v sobotu navštívila zhruba tisícovka návštěvníků. Osm stovek z nich přitom zavítalo do hradní kaple, kde za sklem, na červeném polštáři, zářil 2,4 kilogramu vážící klenot ze zlata.

 Svatováclavská koruna jako součást Českých korunovačních klenotů, zapůjčená z hradu Karlštejn, zdůraznila vazbu litoměřického hradu ke králi českému a císaři římskému Karlu IV. V kapli, v níž byla vystavena, se totiž panovník modlíval. Jeho památku uctili účastníci rekviem, které sloužil litoměřický kanovník P. Martin Davídek. Učinili tak v den 636. výročí královy smrti.  S ohledem na malou kapacitu hradní kaple přenášela kamera dění přímo do konferenčního sálu hradu, kde ho sledovaly další desítky návštěvníků.

   „Trochu se chvěji, protože za duši Karla IV. jsem mši ještě nesloužil,“ komentoval své pocity kanovník. „Dnešní den mě naplňuje hlubokou úctou k prostoru, v němž se nacházíme, i k osobnosti panovníka, kterého právě uctíváme,“ uvedl akademický sochař Libor Pisklák. Právě ruce Libora Piskláka citlivě odkrývaly kapli, o níž při rekonstrukci hradu měli architekti pouze tušení. Zalita totiž byla z velké části betonem a objevena pouze náhodou.

Nejen Svatováclavskou korunou však v sobotu žil litoměřický hrad. Řada lidí domů odcházela nejen s vánočně laděnými dárky, jež nabízeli prodejci na pultech zhruba třech desítek stánků, ale i s kulturním zážitkem, který v průběhu dne nabídli členové divadelních i pěveckých souborů, jako je Litoměřický hlásek, Loudidlo, Mladivadlo nebo flétnový soubor Základní umělecké školy Litoměřice.

   „Jsem ráda, že se opět ukázalo, že hrad má své nezastupitelné místo ve společenském a kulturním života města Litoměřice,“ konstatovala ředitelka CCR Anna Matulová.

 

TZ vydala 30. listopadu 2014 Eva Břeňová, mediální zástupce Města Litoměřice

Fotogalerie

fotografie

Kam dnes na oběd

Staročeská kulajda s vejcem a houbami  
Kuřecí vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi  

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu