Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Sad smíření okořenil podzemní expozici „Důl Richard v proměnách času“

Více než čtyři stovky návštěvníků navštívily v první polovině letošního roku loni otevřenou podzemní expozici „Důl Richard v proměnách času“, provozovanou ve zhruba 150 metrů dlouhé podzemní chodbě vinoucí se pod budovou radnice Centrem cestovního ruchu Litoměřice. Před několika dny byl vložen poslední kamínek do mozaiky podoby expozice, jež je němým svědkem historie i současnosti dolu Richard. Oním pomyslným kamínkem je vizualizace studie o možnosti vybudování památníku vězňům „Sad smíření“.
Autorem je mladý litoměřický architekt Filip Landa (na snímku), který v rámci své diplomové práce navrhl možnou podobu památníku, který by připomněl památku zhruba 4,5 tisíce lidí, jež zahynuly na konci druhé světové války v dolu, kde v nelidských podmínkách pracovaly pro německý zbrojní průmysl. „ Hlavní myšlenkou je možnost zakoupit u vstupu do navrhovaného památníku sazenici stromku, symbolizující lidskou oběť. Následně by návštěvník dostal příležitost ji v prostoru mezi bývalým krematoriem a vstupem do Richardu vysadit, a vlastním počinem tak přispět k založení a následnému rozšíření Sadu smíření,“ popsal Filip Landa studii, která odráží jeho diplomovou práci, za kterou získal na Technické univerzitě v Liberci cenu rektora.
„Myšlenka Filipa Landy se nám velmi zalíbila, proto jsme se ji rozhodli prezentovat na závěr expozice Důl Richard v proměnách času. Návrh představuje další fázi vnímání pohnuté historie a uzavírá tak historii dolu jako celek, od počátků těžby vápence, přes současnost až do možné budoucnosti. Umožňoval by návštěvníkům aktivně se zapojit do pietní vzpomínky na oběti,“ uvedla ředitelka CCR Litoměřice Anna Matulová.
Nápad ocenil i starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. „Je to krásná myšlenka. Těší mě, že mladí lidé přicházejí s tak zajímavými náměty vztahujícími se k historii našeho města. Třeba se v budoucnu najde investor, který by nápad zrealizoval.“
Expozice Důl Richard v proměnách času připomíná historii, současnost a dnes také nabízí možné využití jako památníku vápencového dolu nacházejícího se v těsné blízkosti města Litoměřice na vrchu Bídnice.

Kam dnes na oběd

Plněné bramborové knedlíky s uzeným masem ,zelí ,cibulka 99 Kč
Slepičí prso na paprice s těstovinami 125 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu