Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Výstava v litoměřickém hradu bude poctou Aloisi Klarovi

Výstava v litoměřickém hradu bude poctou Aloisi Klarovi

Litoměřice si připomenou památku Aloise Klara, čestného občana města, který zásadním způsobem změnil přístup k nevidomým na našem území. Výstava, která byla loni u příležitosti 250. výročí narození zakladatele péče o nevidomé v Čechách prezentována v pražském Karolinu, bude od 10. června do konce měsíce k vidění v Hradu Litoměřice. Zahájí ji 10. června v 17 hodin starosta Ladislav Chlupáč společně s ředitelkou Klarova ústavu v Praze Věrou Kováříkovou.

„Alois Klar byl mimořádnou osobností. Pomáhal lidem zdravotně handicapovaným začlenit se do společnosti, finančně podporoval i chudé studenty. Patřil mezi ně také Karel Hynek Mácha, s jehož jménem jsou Litoměřice v mnoha ohledech spojeny,“ uvádí v této souvislosti starosta Chlupáč, a dotýká se tak faktu, že výstava se jmenuje „Tys mě vedl“. Což je název básně, kterou K. H. Mácha věnoval právě Aloisi Klarovi, který studoval na litoměřickém gymnáziu a po letech se do něj vrátil jako profesor.

Výstava představuje zakladatele prvního ústavu pro nevidomé v Praze jako mimořádnou osobnost počátku 19. století. Připomíná též jeho následovníky, kteří v udržování tradice péče o nevidomé v Čechách pokračovali. Všechny panely a popisky vystavených předmětů jsou převedeny do Braillova písma. K vidění budou psací stroje a jiné didaktické pomůcky, s jejichž pomocí se v  Klarově ústavu dříve vyučovalo, stejně jako současná tvorba dětí v ústavu žijících.

Výstavu organizuje Společnost pro obnovu památek Úštěcka ve spolupráci s  městem Litoměřice, Centrem cestovního ruchu Litoměřice, Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Střední školou a Mateřskou školou Aloise Klara.

Kam dnes na oběd

Plněné bramborové knedlíky s uzeným masem ,zelí ,cibulka 99 Kč
Slepičí prso na paprice,těstoviny nebo houskové knedlík y 110 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu