Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Poznávací cesta zástupců historických sídel začala v Litoměřicích

    Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč v sobotu odpoledne přivítal před radnicí v historickém obleku konšela členy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). Právě v  Litoměřicích, jež jsou členy sdružení, začínala jejich  týdenní poznávací cesta do Německa.

   „Den před odjezdem se vždy scházíme v jednom z historických měst nacházejících se poblíž hranic s Německem. Letos jsme zvolili Litoměřice, které jsou krásným historickým sídlem, které má co nabídnout,“ uvedla tajemnice sdružení Květa Vitvarová.

   Centrum cestovního ruchu Litoměřice pro hosty, jež tvořili zástupci radnic, mezi kterými  nechyběli ani místostarostka Terezína, starosta Budyně nad Ohří, Kadaně apod., připravilo prohlídku z pohledu turistického ruchu nejzajímavějších míst, mezi nimiž byl i hrad nebo Máchova světnička. Průvodci přitom byli oblečeni v dobových kostýmech.

   SHS ČMS je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. „Nyní má 213 členů,“ uvedla tajemnice Vitvarová.

    Činnost sdružení se ve všech aspektech soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví. Popularizuje, zveřejňuje a propaguje význam, souvislosti a problémy kulturního dědictví. Dále pořádá veřejnosti přístupné výstavy, odborné semináře, konference apod., uplatňuje specifické problémy historických sídel při úpravě či tvorbě právních norem,
spolupracuje s organizacemi a institucemi s posláním shodným s cíli SHS ČMS, které působí v České republice i v zahraničí.

   Mezi nejvýznamnější činnosti patří péče společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. I na základě tohoto programu probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí a Litoměřice se do něj každoročně úspěšně zapojují.

   Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul "Historické město roku". Počínaje rokem 1991 jako spolupořadatel, od roku 1998 pak jako hlavní gestor v České republice organizuje sdružení vždy v září Dny evropského dědictví - Dny otevřených dveří památek, což je rozsáhlý celoevropský projekt, který vede k neformálnímu uvědomování si kořenů našich národních identit a ochraně kulturního odkazu našich předků.


Foto:
Nejzajímavější litoměřické turistické atraktivity přiblížili hostům pracovníci Centra cestovního ruchu Litoměřice Martina Vondráková a Dominik Faustus.

Kam dnes na oběd

Špíz mix, americké brambory, česnekový dresink 99 Kč
Milánské špagety sypané sýrem 85 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu