Litoměřice-info.cz  >  Služby a jiné  >  Aktuality
pdf print

Aktuality

Svatomartinským a mladým vínům žehnal biskup v hradu

 Přesně v 11 hodin a 11 minut požehnal včera  litoměřický biskup Jan Baxant Svatomartinským  vínům. Učinil tak za přítomnosti starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče a ředitelky Centra cestovního ruchu Anny Matulové v degustační místnosti hradu, který je vínům zaslíben a v němž je veřejnosti přístupná expozice věnovaná českému vinařství.
   „Bez Božího požehnání je marné lidské namáhání,“  žehnal biskup mladým vínům ročníku 2013. Jak dodal, víno jako produkt této země nevzniklo mávnutím kouzelného proutku, ale je výsledkem tvrdé  práce zdejších vinařů, kterým patří naše poděkování.
   Letošní počasí však neumožnilo sbírat hrozny tak brzy, jak by pro výrobu Svatomartinského vína bylo potřeba. I to je důvodem, proč ho je v Čechách na rozdíl od Moravy nedostatek. Označení Svatomartinské smí letos v Čechách používat pouze Kutná Hora. Ostatní degustační vzorky včera koštované v hradu proto pocházely z Moravy.
   Veřejnost může první vína nového ročníku, charakteristická svou svěžestí a ovocnou vůní, jež sice zrála pouhých několik týdnů, ale i za tak krátkou dobu stačila získat osobitý charakter, ochutnat v sobotu 16. listopadu v degustační místnosti hradu a na prostranství před Hradní vinárnou.

   V době od 13 do 17 hodin bude připravena nejen ochutnávka mladých a Svatomartinských vín, ale i různé pochoutky, jako například drůbeží galantýnka, domácí koláčky máčené v rumu, husí paštička s brusinkami a pečivem nebo husí kaldon. Chybět nebudou ani sýrové pochoutky. Příjemnou atmosféru, provoněnou Svatomartinskými víny pocházejícími z české produkce, zpestří od 14 do 17 hodin živá hudba v podání skupiny Veselí lidi. Vstup je volný, degustační vzorky vín a pochoutky si návštěvníci budou moci zakoupit dle vlastního výběru.
   „Ze Svatomartinských vín ochutnáme produkty pocházející z Kutné Hory, z vinařství Zborovský, Maňák nebo ZD Sedlec. Mladými víny nás potěší vinařství z Roudnice nad Labem, Chrámce a Petr Skoupil,“ vyjmenovala vína, na která se může těšit návštěvník Svatomartinské degustace v hradu, jeho vedoucí Lenka Gottwaldová.

Kam dnes na oběd

Kuřecí přírodní kousky s kari rýží 99 Kč
Hovězí rolka plněná rukolou a slaninou, šťouchané brambory105 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu