Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Zástupci filipínských cestovních kanceláří byli z Litoměřic nadšeni

Litoměřice jako partnerské město dvou filipínských měst jsou častým místem návštěv významných fillipínských delegací i běžných turistů. Nejinak tomu bylo 16. března, kdy do Litoměřic zavítala  skupina zástupců filipínských cestovních kanceláří a požádala Centrum cestovního ruchu o pomoc při organizaci press tripu. Stalo se tak na základě doporučení českého velvyslance v Manile.

Program návštěvy filipínských hostů se soustředil na významná místa České republiky – Prahu, Český Krumlov, Olomouc. Jako bonus jim byla nabídnuta návštěva Litoměřic, města, které má pro Filipínce velký význam. I přes obrovskou vzdálenost, která dělí Filipíny od Litoměřic, se ve druhé polovině 19. století zrodilo velké přátelství mezi litoměřickým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a filipínským lékařem, spisovatelem a nejvýznamnější postavou filipínského hnutí za nezávislost a osvobození od španělské koloniální nadvlády, národním hrdinou José Rizalem. Za své vlastenecké aktivity byl v roce 1896 popraven a pro Filipínce jeho odkaz a statečný postoj dodnes hodně znamená.

Přátelství, do té doby omezující se na výměnu dopisů mezi oběma muži, vyústilo ve vzájemnou návštěvu a v květnu 1887 přijal José Rizal pozvání do Litoměřic. Pro Filipínce se tato událost stala impulsem pro návštěvu Litoměřic a pozitivně ovlivnila vztahy českého a filipínského národa. V r. 1974 se filipínské město Calamba, rodiště José Rizala, stalo partnerským městem Litoměřic.

„Proto jsme opět uvítali možnost ukázat zástupcům filipínských cestovních kanceláří co nejvíce z Rizalova odkazu, aby do nabídky zajímavých míst naší republiky mohli zařadit pro své klienty i Litoměřice, které mají kromě mnoha jiných zajímavostí co nabídnout právě ohledně Rizalova kultu. Konkrétně jde o Rizalovy parkány s jeho bustou, dům U černého orla, kde byl Rizal přijat litoměřickým starostou, bývalý hotel Rak, kde byl ubytován,  Rizalovu baštu, kde se nachází stálá expozice připomínající památku obou mužů, Blumentrittovu bustu  v parku Na Valech i jeho hrob na hřbitově,“ vyjmenovala vedoucí infocentra Hana Mildová místa v Litoměřicích spjatá s filipínským národním hrdinou.

Filipínští hosté byli městem a jeho památkami nadšeni. „Doufáme, že tato návštěva přispěje k oživení vztahů, které by mohly vyústit v přínosnou spolupráci. Věříme, že dále napomůže rozvoji turismu a vzájemné spolupráci mezi oběma zeměmi a že Česká republika bude i nadále pro Filipínce zajímavou destinací a Litoměřice oblíbeným turistickým cílem,“ dodala Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu, které je provozovatelem infocentra.


Tiskovou zprávu připravila Eva Břeňová, tisková mluvčí města Litoměřice

Vložil Hana Mildová

Kam dnes na oběd

Tagliatelle s bazalkovým pestem a sušenými rajčaty zdobené parmazánem 119 Kč
Kuřecí Gordon bleu,nové brambory,mrkvový salát 125 Kč
Hamburská vepřová kýta, špekové knedlíky 99 Kč
Filírovaná vepřová krkovice s ratatouille 99 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí