Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Na počest Karla IV. představili čeští vinaři novou kolekci vín v Hradu Litoměřice

TISKOVÁ ZPRÁVA MĚSTA LITOMĚŘICE ze dne 17. února 2016


Na počest Karla IV. představili čeští vinaři novou kolekci vín v Hradu Litoměřice

Litoměřice, město lemované vinicemi, se dočkalo další pocty. Cech českých vinařů (CČV) zde v hradu tento týden představil limitovanou edici Královské kolekce vín, speciálně adjustovanou u příležitosti letošního 700. výročí narození krále Karla IV. Byl to právě tento panovník, který se v Čechách zasloužil o rozkvět vinařství, v Litoměřicích položil jeho základy a ve zdejším hradu dokonce pobýval.

„Kolekci tvoří 14 nejlepších českých vín pocházejících z královských měst. Jde o burgundská vína proslavená Karlem IV.,“ upozornil tajemník Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský. Patřičný lesk kolekci dodala kopie jedné z lilií Svatováclavské koruny pocházející z dílny mistra Střední umělecko-průmyslové školy šperkařské v Turnově, který pracuje na kompletní rekonstrukci karlštejnského pokladu.

„Kolekce vín je součástí projektu nazvaného „Karel IV. - moudrý panovník a vinař“, se kterým letos plánujeme objet královská města,“ informoval předseda CČV Jiří Čábelka s tím, že zájem již projevily Kutná Hora, Mělník nebo Litoměřice. Zpestřením projektu bude výstava, která kromě jiného představí také artefakty Karla IV., a to kopii fragmentu svatováclavské koruny, dvě stříbrné číše a stříbrný glób.

Součástí slavností pořádaných v královských městech při této příležitosti má být i obnova historických vinic, byť pouze symbolická. „Rád bych, aby v našem případě výsadba sazenic vinné révy byla součástí Litoměřického hroznu, který v hradu proběhne 4. června,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč.

Vůbec prvně si v Litoměřicích budou moci zájemci zakoupit vína z limitované série na Plesu přátel  vína, kterou Centrum cestovního ruchu Litoměřice pořádá v hradu již 27. února. Stejně jako úvodní lednový koncert gotické hudby Flos Flormu je i Ples přátel vína koncipován v duchu letošních oslav 700. výročí narození krále Karla IV. Mimo jiné  jej zpestří i módní přehlídka dobových kostýmů. A další akce budou v Litoměřicích následovat. „Kromě přednášek historika, kostýmovaných prohlídek města zaměřených na jeho rozvoj za Karla IV., prezentaci na veletrzích cestovního ruchu budou i tradiční akce probíhající v hradu přizpůsobeny tomuto výročí,“ dodala ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice Anna Matulová.

Karel IV. totiž patří k mimořádně významným postavám českého i evropského středověku a plným právem je mu vyhrazeno i důležité místo v dějinách českého vinařství. Jeho vztah k révovému vínu měl několik rovin. „V prvé řadě byl Karel věrný katolík, který žasnul nad tím, že si Bůh vybral tento nápoj k tomu, aby se ve svatém přijímání, přičemž řeč je o vínu proměněném v krev Kristovu, zvláštním způsobem spojoval s lidmi. Za druhé - po svém narození byl Karel pokřtěn jménem českého zemského patrona sv. Václava, se kterým legendisté spojují práci na vinici a vlastnoruční výrobu mešního vína. V neposlední řadě víno coby královský nápoj samozřejmě nemohlo chybět na Karlově dvoře, ať už byl markrabětem moravským, králem českým nebo později římským císařem,“ uvedl historik mělnického muzea Lukáš Snopek.

Program Roku Karla IV. v Litoměřicích naleznete ZDE

Tiskovou zprávu zpracovala Ing. Bc. Eva Břeňová, tisková mluvčí Města Litoměřice

Vložil Radka Nováková

Kam dnes na oběd

Krémové rizoto s hlívou ústřičnou,sojovým masem a rukolou 129 Kč
Mexické lasagne99 Kč
Steak z vepřové kotlety s rest.zeleninou, dresink,opeč.bagetka 99 Kč
Sekaný řízek se sýrem, vařené brambory, tatarská omáčka 90 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí