Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Flos Florum – gotické skladby pro Karla IV. na Hradě Litoměřice

K příležitosti 700 let od narození Karla IV., krále českého a císaře římského, bude Hrad Litoměřice pořádat v průběhu roku 2016 slavnosti k připomenutí významu Karla IV. nejenom pro Litoměřicko.

Celoroční slavnosti započnou koncertem loutnisty Jindřicha Macka a akordeonistky Jitky Baštové, kteří představí gotickou hudbu z doby Karla IV.. Během večera zazní skladby z rukopisu Vyšebrodského a jiných rukopisů z počátku 15. století, výběr z Jistebnického kancionálu, renesanční písně Johna Dowlanda, kompozice D. Scarlattiho, L. Bernátha a dalších autorů.

Název programu Flos Florum, vytvořeného přímo k památce 700. výročí narození Karla IV., vychází z názvu dvouhlasé písně „Květ mezi liliemi“, která pochází z rukopisu z počátku 15. století. Projekt nabádá k zamyšlení a návratu k historii, je provázen slovem přibližujícím posluchačům také dobu vzniku skladeb. Gotická hudba je podána v moderním pojetí nástrojového obsazení, v netypickém souznění koncertního akordeonu a loutny. Sólové kompozice jsou vybrány tak, aby zachovaly historický rámec pořadu, ale zároveň předvedly technicky náročnější a vyspělejší party obou umělců.

Během koncertu zazní i originální hudba slovenského autora pro tyto dva nástroje z roku 2013, neboť suitu o čtyřech částech věnoval právě renesančním skladatelům. Cílem pořadu je předvést kvalitní interpretaci a připomenout posluchačům památku Karla IV. Habsburského.

Koncert se uskuteční na sále Hradu Litoměřice 20. ledna od 18.00 hod..
Cena vstupného činí 80 Kč.

Ukázku z tohoto koncertu si můžete poslechnout ZDE.

Vložil Radka Nováková

Kam dnes na oběd

Steak z krkovice s vídeňskou cibulkou, hranolky 99 Kč
Masový špíz s klobásou, paprikou a cibulí, šťouch. brambory, dip 99 Kč
Nudličky ze sojového masa v houbovém ragú,dušená rýže 95 Kč
Hovězí svíčková s brusinkami ,houskové knedlíky/ze stálé nabídky 179 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí