Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Oblíbená autorská dvojice vydává další knihu

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 10. listopadu 2015

Kdo má rád knihy historika Oldřicha Doskočila a fotografa Pavla Rývy o Litoměřicích a okolí, bude mít radost. Oba autoři totiž chystají představení nové publikace nazvané „Z Litoměřic třetí branou po proudu Labe“. Za zvýhodněnou cenu ji bude možné koupit 19. listopadu v litoměřickém hradu, kde bude kniha veřejnosti slavnostně představena. Poté bude k dostání v infocentru na Mírovém náměstí a ve vybraných knihkupectvích.

Už svým názvem  třetí svazek volné vlastivědné řady Pavla Rývy a Oldřicha Doskočila napovídá, že autoři poprvé překračují katastr města Litoměřice a vydávají se v pomyslné bárce času po řece nejen za současností, ale i za minulostí prostoru zvaného Porta Bohemica.

„Tak například na březích ještě neexistujících Lovosic spatří skupinu mužů s kamennými sekyrami. Ano, jsme v pravěku. Pak se z reality dějin ocitáme před bezhlavým jezdcem  jedné z pověstí. Realita se tu všude prolíná s lidovou fantazií. Kus dál tu zase kdosi nakladá na pravěkou loď mlýnské kameny – žernovy. Dodali je ti, co žerovy sekají, proto Žernoseky. Tady se zastavujeme. Nejprve putujeme Opárenským údolím až k hradu Opárno i s jeho pověstmi. Po návratu se vydáváme na opačný břeh a procházíme až k hradu Kamýk, onom nejmenším hradu s největším počtem pověstí jež se prolínají až s Litoměřicemi či Dubicemi odkud malíři tak rádi malovali výhledy do labského údolí. Proplujeme i divokými vodami pod Tříkřížovým vrchem. Tu hlubinu času tady zastupují nejstarší vrstvy pověstí jež autoři dohledali v textech Františka Alexandra Hebera v jeho sedmidílné a pro předčasnou smrt nedokončené encyklopedii o českých hradech, tvrzích a zámcích jež vycházela v letech 1844 až 1849.  Naše plavba končí u Masarykova zdymadla pod hradem Střekovem,“ poutavě autoři přibližují obsah knihy. Ta obsahuje nejen řadu textů, na nichž Oldřich Doskočil pracoval de facto celý život, ale i řadu dobových fotografií  a také aktuálních snímků pořízených Pavlem Rývou. 

„Jestliže minulý svazek měl přílepek o moru na Litoměřicku, pak tento má přílepek o nejstarších pověstech psaných německy. Nejde ovšem o jejich přetisk, ale o rozbor a životopisy sběratelů, kteří jako první tyto pověsti sesbírali a vydali ve svých knihách. Zde jsme se dostali až do 18. století k Augustu Gottliebu Meissnerovi, který dokonce zachytil, jak pověst vzniká,“ dodává historik Oldřich Doskočil.

Tiskovou zprávu připravila Eva Břeňová, tisková mluvčí města Litoměřice

 

Vložil Radka Nováková

Kam dnes na oběd

Dančí plec na červeném vině s bramborovými plackami 129 Kč
Vepřové medailonky s dijonskou omáčkou, jasmínová rýže 99 Kč
Drůbeží vývar s masem a domácími nudlemi 
Špagety se špenátovým pestem ,rajčaty a mozzarelou 119 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí