Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Výstava v litoměřickém hradu bude poctou Aloisi Klarovi

Výstava v litoměřickém hradu bude poctou Aloisi Klarovi

Litoměřice si připomenou památku Aloise Klara, čestného občana města, který zásadním způsobem změnil přístup k nevidomým na našem území. Výstava, která byla loni u příležitosti 250. výročí narození zakladatele péče o nevidomé v Čechách prezentována v pražském Karolinu, bude od 10. června do konce měsíce k vidění v Hradu Litoměřice. Zahájí ji 10. června v 17 hodin starosta Ladislav Chlupáč společně s ředitelkou Klarova ústavu v Praze Věrou Kováříkovou.

„Alois Klar byl mimořádnou osobností. Pomáhal lidem zdravotně handicapovaným začlenit se do společnosti, finančně podporoval i chudé studenty. Patřil mezi ně také Karel Hynek Mácha, s jehož jménem jsou Litoměřice v mnoha ohledech spojeny,“ uvádí v této souvislosti starosta Chlupáč, a dotýká se tak faktu, že výstava se jmenuje „Tys mě vedl“. Což je název básně, kterou K. H. Mácha věnoval právě Aloisi Klarovi, který studoval na litoměřickém gymnáziu a po letech se do něj vrátil jako profesor.

Výstava představuje zakladatele prvního ústavu pro nevidomé v Praze jako mimořádnou osobnost počátku 19. století. Připomíná též jeho následovníky, kteří v udržování tradice péče o nevidomé v Čechách pokračovali. Všechny panely a popisky vystavených předmětů jsou převedeny do Braillova písma. K vidění budou psací stroje a jiné didaktické pomůcky, s jejichž pomocí se v  Klarově ústavu dříve vyučovalo, stejně jako současná tvorba dětí v ústavu žijících.

Výstavu organizuje Společnost pro obnovu památek Úštěcka ve spolupráci s  městem Litoměřice, Centrem cestovního ruchu Litoměřice, Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Střední školou a Mateřskou školou Aloise Klara.

Vložil Hana Mildová

Kam dnes na oběd

Šunkafleky, červená řepa 80 Kč
Vepřová játra na cibulce, americké brambory, tatarská omáčka 99 Kč
Boršč se zakysanou smetanou  
Hovězí svíčková s brusinkami,domácí houskové knedlíky/ze stálé nabídky179 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí