Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Svěcením ratolestí vrcholil velikonoční jarmark v hradu


   Několik stovek lidí navštívilo v průběhu nedělního dne nádvoří a foyer litoměřického hradu. Probíhal zde totiž Velikonoční jarmark řemesel a dovedností. 
   Atmosféru jara a blížících se Velikonoc dokreslovalo zboží nabízené na pultech více než dvaceti stánků. Nechyběly rozmanitými technikami zdobené kraslice, ručně vyráběné šperky, před očima návštěvníků vázané květiny, vyřezávané ovoce, velikonoční perníčky, zajíčci z proutí a další zboží obdobného charakteru. Návštěvníci si mohli uplést pomlázku, nazdobit velikonoční vajíčko, případně si v ruční dílně vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.
   V průběhu doprovodného kulturního programu se i tentokráte představily děti ze Základní umělecké školy Litoměřice. Již dopoledne vystoupil flétnový soubor vedený Hanou Přeučilovou a následně divadelní soubor Mladivadlo vedený Lenou Pařízkovou. Návštěvníky hradu, kteří přišli odpoledne, zase potěšily svými písněmi dívky Litoměřického Hlásku se sbormistryní Janou Chobotskou.
   Vzhledem k tomu, že velikonoční jarmark v hradu probíhal na Květnou neděli, vrcholila akce svěcením ratolestí a čtením Pašijových her. „Světíme ratolesti, tedy zelené větvičky, které jsou svátostmi. Jimi lidé mávali, když na Květnou neděli vjížděli do Jeruzaléma,“ připomněl páter Martin Davídek, zástupce litoměřické diecéze, kořeny církevního obřadu.

Foto:
Ratolesti světil na nádvoří litoměřického hradu páter Martin Davídek.

Vložil Hana Mildová

Kam dnes na oběd

Smažený květák, nové brambory, tatarská omáčka80 Kč
Filírovaná vepřová krkovice s ratatouille 99 Kč
Aljašská česnečka s krutonky  
Tagliatelle s bazalkovým pestem a sušenými rajčaty zdobené parmazánem 119 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí