Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Tipy na výlety po okolí

print pdf

Radobýl

Radobýl

Virtuální prohlídka místa Virtuální prohlídka místa (2)

Určeno pro: Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Zdatný turista, aktivní, Sportovec, Školní kolektiv, Zahraniční turista

Jak: pěšky, na kole, autem

GPS: 50°31'48.464"N, 14°5'36.425"E

Bod zájmu:
Praktické informace:
3 km od Litoměřic

Radobýl je čedičový vrch ležící v Českém středohoří. Zvedá se nad vsí Žalhostice na pravém břehu Labe, 3 km západně od Litoměřic.
Charakteristickou, zpola „vykousnutou“ siluetu kopce má na svědomí někdejší kamenolom, který v několika patrech odkryl a odtěžil velkou část západní strany kopce. Lomová stěna, na níž jsou obnaženy pozoruhodné čedičové sloupce (jedná se o tzv.sloupcový rozpad čediče), a jižní svahy, pokryté skalostepním rostlinstvem (např. divizna brunátná, bělozářka liliovitá, kozinec bezlodyžný) jsou předmětem ochrany coby

Přírodní památka Radobýl.

Rok vyhlášení: 1992 (jednotlivé části už 1966 a 1969)
Rozloha: 4,88 ha

Turistická značená cesta s odbočkou na vrchol vede jak z jihu od Žalhostic, tak ze severu od silnice z Litoměřic. Z holého temene Radobýlu, osazeného mohutným křížem (nynější kovový pochází z roku 1992), se otevírá téměř kruhový výhled na Litoměřice, Terezínskou kotlinu, Labe, Píšťanské jezero, Lovosice a přilehlou část Českého středohoří.
Severně od Radobýlu, pod sousedním návrším Bídnice se nachází důl Richard, jenž byl založen v roce 1864 a sloužil k těžbě vápence. Za Druhé světové války sloužil nacistům jako podzemní továrna na výrobu leteckých součásí. V této pobočce koncentračního tábora Flossenbürg bylo v nelidských podmínkách nasazeno na 18 tisíc vězňů. Toto období dosud připomíná budova někdejšího táborového krematoria (u místa, kde silnice z Litoměřic přemosťuje železniční trať). Podzemní prostory jsou většinou zavalené a od prosince roku 2001 je důl uzavřený veřejnosti. Z menší části je důl od roku 1964 využívaný jako úložiště radioaktivního odpadu s nízkoúrovňovou radiací. Tomuto účelu by měl sloužit do roku 2070[1].

Mapa

Načítám mapu…

Fotogalerie

foto

Kam dnes na oběd

Grilovaná vepřová krkovice s pečenými brambory,tzaziky 117 Kč
Čerstvý chřest s holandskou omáčkou a vařenými brambory 129 Kč
Masové koule v rajčatové omáčce, špagety 85 Kč
Kuře po baskitsku, jasmínová rýže 99 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí