Litoměřice-info.cz  >  800 let Litoměřic
pdf print

800 let Litoměřic

LITOMĚŘICE
OSM STOLETÍ PŘÍBĚHŮ


Proč jsme v roce 2019 slavili 800 let trvání našeho města aneb kdo vlastně výročí stvořil v tomto datu?
Předně: pachatele data výročí známe. Jsou dva. Tím prvním je papež Honorius III. (na stolci 1216 až 1227). V jeho listině z roku 1219 je poprvé zmiňována zdejší osada. Tím druhým pachatelem je badatel a milovník Litoměřic, čestný občan města, historik - archivář PhDr. Jindřich Tomas (1927 - 2010). Byl to on, kdo v 60. letech minulého století listinu papeže Honoria III. dohledal. Po prostudování konstatoval: Slavné výročí oslav 700 let trvání města Litoměřice konané v roce 1927 bylo stanoveno chybně! A pustil se do nápravy. 750. let se tedy slavilo velkolepě, a to v roce 1969. Pamětníci na něho jistě vzpomínají s nadšením. Když k letopočtu 1969 přičteme 50 let, dostaneme se k číslu 800 a takové výročí bylo v roce 2019.

První příběh královského města Litoměřic, jak je známe dnes, začíná na počátku 13.století. Na soutoku Labe a Ohře vzniklo důležité administrativní, obchodní a církevní centrum. Proto v roce 1219 Přemysl Otakar I. uděluje Litoměřicím městská práva. Od té doby se pyšní mimo jiné i jedním z největších náměstí v Čechách. Už jste je navštívili?

Za druhým příběhem se skrývají Lucemburkové. Napadlo vás někdy, proč jsou v Litoměřicích tak rozsáhlá sklepení? Může za to právě vzkvétající obchod, poloha města na několika obchodních cestách – tedy všichni obchodníci, kteří tudy procházeli, se museli zdržet a své zboží nabídnout k prodeji. Proto potřebovali prostory na uskladnění. Karel IV. daroval městu další území, včetně svahů Radobýlu, na pěstování vinné révy. Tradice vinařství, jak jistě víte, se udržela dodnes.
Příběh třetí je poznamenán krutou dobou husitských válek. Jakožto křesťanské centrum si Litoměřice s husity příliš nerozuměly, právem se pak mohly obávat Jana Žižky. Litoměřičané chtěli žít v klidu, a tak se nakonec přiklonili alespoň k pražským umírněným husitům, aby odvrátili hrozbu od radikálních husitů. Za vlády Jiřího z Poděbrad se Litoměřice mohly opět díky zahraničnímu obchodu ekonomicky rozvíjet a oklepat se z tohoto období.
Čtvrtý příběh se už nese ve znamení napětí mezi stavy a Habsburky. Městu sílily ambice, že by se mohlo podílet na správě země. To se sice nakonec nepovedlo, ale díky takovým snahám dnes můžeme v Litoměřicích obdivovat renesanční stavby jako třeba nádhernou radnici, dům U Černého orla či dům U Kalichu, jeden z dnešních symbolů města.
Pátý příběh vypráví o hrůzách třicetileté války, po jejímž skončení snad nezůstal kámen na kameni. Ovšem pokračuje už veseleji – vznikem biskupství a příchodem celé řady významných osobností z řad umělců, kteří se podíleli na obnově města.
Šestý příběh je hlavně o nich – o architektech a stavitelích, kteří Litoměřicím dali jejich barokní podobu. Přijeďte obdivovat kostel Zvěstování Panně Marii, kostel sv. Václava či kostel sv. Vojtěcha a další stavby, za nimiž najdete mnoho dalších příběhů.
Sedmý příběh, to už je mozaika složená z terezínské pevnosti, jež chránila město a díky níž mohly Litoměřice vystoupit ze svého sevření šancemi a hradbami. Po jejich zbourání mohlo tedy dojít k dalšímu rozšíření. Rozmachu se dočkaly také po kulturní stránce. Litoměřický příběh 19. století utvářejí například jména jako Mácha či Jungmann. Vznikají nové školy, diecézní seminář nebo třeba jedno z prvních městských divadel v Čechách.
Osmý a zatím poslední příběh se nese v duchu udržení pozice krajského města. Přibyla budova krajského (dnes okresního) soudu a dvě vojenská velitelství. Litoměřice se během první a druhé světové války ocitají v centru národnostních třenic mezi Čechoslováky a Němci. Vyvrcholením je pak demolice spojená s asanací městského centra a výstavba sídlišť.
Příběh devátý? Ten můžeme shrnout zase až za sto let. Přijeďte do Litoměřic, zapojte se do společných oslav, objevujte všechny příběhy města a pojďme pak společně vytvářet ty další.
 

Fotogalerie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

fotografie

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu