Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Kalendář akcí

print pdf

DEN KILTU – KILT DAY

GPS: 50°32'3.082"N, 14°7'52.501"E

Datum konání: 24.06.2017

Začátek: 10:00

Konec: 14:00

Bod zájmu: LIKUL
Praktické informace:

Web: www.0.cz
E-mail: hercinia@seznam.cz
Telefon: +420000000000
Adresa: Sraz na Mírovém náměstí v Litoměřicích

Zveme Vás Keltomani na oslavu Dne Kiltu do Litoměřic a to v sobotu dne 24.června 2017,kde se sejdeme na náměstí v 10:00. Zde se uskuteční část programu oslav a poté v odpoledních hodinách bude program pokračovat v Pevnosti Terezín, a to v její části Kavalír II.

Kdokoliv byste se chtěli zúčastnit a  přijet sem podpořit historicky první Den Kiltu do Litoměřic a Terezína, můžete nás kontaktovat na e-mail: hercinia@seznam.cz.

                                                                              KILT KLUB
                                                                                             Rostislav Procházka alias DRUID
                                                                                                Petr Sýkora alias SIKY
                                                                                               František Šefl alias POHODA

 


PROČ ZROVNA 24. ČERVEN?

V tento den, roku 1314   skončila nejslavnější bitva ve skotských dějinách, bitva u Bannockburn., která prakticky znamenala dosažení nezávislosti Skotského království na Anglii. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů Skotské historie a proto se hodí v toto datum slavit Den kiltu – Kilt day.

Podobný svátek již existuje, nazývá se „Tartan day“ a slaví se především v USA, Kanadě a Austrálii. Většinou se slaví 6.dubna (nebo v nejbližší neděli ), kdy v roce 1320 byla vyhlášena Deklarace z Abroath.  ve které Skotský král Robert Bruce a skotská šlechta oficiálně vyhlásili nezávislost Skotska. V některých státech se slaví 1.července. (nebo v nejbližší neděli ), kdy v roce 1782 byl zrušen zákaz nošení tartanu a tedy i nošení kiltu ve   Skotsku. Oficiálně byl zákaz zaveden  dne 12. srpna 1747 po prohrané bitvě u Culloden (datum bitvy 16.dubna 1746)., pro Skoty něco jako pro nás bitva na Bílé hoře . Den tartanu se v zámoří pojímá spíše jako den Skotska obecně – něco jako den Svatého Patrika pro Iry. Schází se na něm převážně komunity potomků přistěhovalců ze Skotska a Skotové žijící v zámoří.

Proto je vhodné Den kiltu – Kilt day slavit samostatně a upozornit na kilt jako takový a vysvětlovat význam jeho nošení (nejen praktický význam pro muže.

 

PROČ PRÁVĚ KILT?

Tento druh oblečení je nejvýznamnějším symbolem, (kromě zvyků  a keltského jazyka), původní keltské kultury, která se na Skotské Vysočině dochovala  ze všech keltských oblastí nejdéle.

Nošení kiltu a oslavu Dne kiltu chápeme mimo jiné jako symbol přihlášení se ke keltským kořenům našich předků.. Proto se zajímáme o Skotsko a jeho historii. Ne z toho důvodu, že bychom se považovali za Skoty, ale protože Skotsko a jeho kulturu vnímámejako nejvýraznější atribut a připomínku dávných zvyků keltského národa.
Nejedná se tedy jen o Skotsko, ale o Kelty jako takové. Jedná se o keltskou krev a mentalitu,kterou, jak se zdá máme se Skoty, my Češi, Moravané a Slováci, společnou (na našich územích po staletí žili protokeltské skupiny obyvatelstva  a později i historické keltské kmeny Bójů, Tektoságů a Kotinů.
A my jsme také jejich potomky.

JDE TADY VÍC NEŽ O KILT – jde tady o uchování vědomí keltského národa i v časech budoucích a uvědomění si svých vlastních kořenů.

NOSTE KILT NEJEN V DEN KILTU, ALE NA VEŘEJNOSTI PŘI JAKÉKOLIV PŘÍLEŽITOSTI, KTEROU UZNÁTE ZA VHODNOU.

KILT JE VÍC NEŽ OBLEČENÍ, JE TO JEDEN ZE SYMBOLŮ KELTSTVÍ.

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

Slepičí prso po srbsku,rýže 89 Kč
Grilovaná vepřová krkovice s pečenými brambory,tzaziky 117 Kč
Staročeský talíř(uzené,vepřové,špenát,zelí, variace knedlíků102 Kč
Masové koule v rajčatové omáčce, špagety 85 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí