Litoměřice-info.cz  >  Kalendář akcí
pdf print

CAMERON CARPENTER

CAMERON CARPENTER

GPS: 50°32'28.954"N, 14°7'32.473"E

Datum konání: 06.06.2017

Začátek: 18:00

Konec: 20:00

Vzdálenost od centra: 0.91 km

Bod zájmu: Kultura, Zábava
Praktické informace:
Vstupné: 990,- / 790,- podle sektorů; Rezervace 10 dní, max do 28.5.

Web: www.mkz-ltm.cz/dumku…
E-mail: recepce@mkz-ltm.cz
Telefon: +420416732805
Adresa: Dům kultury, Na Valech 2028, 412 01 Litoměřice
Zdroj: www.mkz-ltm.cz

Koncert v rámci 2.ročníku mezinárodního hudebního festivalu Úštěk.

Česky

Jedinečný varhanní koncert v rámci 2.ročníku mezinárodního hudebního festivalu Úštěk

CAMERON CARPENTER

Jedinečný varhanní koncert


Koncert v rámci 2.ročníku mezinárodního hudebního festivalu Úštěk.


Androgynní image a blyštivé kostýmy nepřekvapí na rockové scéně, méně obvyklé už jsou v klasické hudbě. Americký varhaník Cameron Carpenter jednoznačně boří zažité představy.

Jeho extravagance jde ruku v ruce s nezpochybnitelnou virtuozitou, napsal o Carpenterovi třeba nedávno deník The New Yorker, a dokonce ho označil za „superstar“. Sám hudebník trvá na tom, že otevřenost k hudbě pro současné publikum patří - tím míní, že varhaníci se nemohou uzavírat v kostelech.

Udržet balanc mezi tzv. moderním a klasickým světem se mu zatím daří. Svědčí o tom i to, že je prvním varhaníkem, který získal nominaci na cenu Grammy, jeho album If You Could Read My Mind na sklonku léta ocenila i porota ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku.

Cameron Carpenter patří mezi zázračné děti. Hrát začal už ve čtyřech letech a v jedenácti už interpretoval Bachův Dobře temperovaný klavír. Na střední škole upravil pro varhany více než sto stěžejních děl včetně Mahlerovy Páté symfonie a začal psát i vlastní skladby. První desku Notes From Underground natočil v roce 2005, o rok později následovala nahrávka Musorgského Obrázků z výstavy.

Ačkoli má ve světě klasické hudby pověst extravagantního umělce a kontroverzního člověka, nelze mu upřít porci geniality. Pověst nekonformně smýšlejícího umělce završil, když si v Americe nechal na vlastní návrh postavit unikátní digitální varhany, futuristický nástroj v hodnotě 1,2 milionu dolarů.

„Varhany jsou nejuniverzálnější nástroj vůbec. Ne kvůli nějaké metafyzické nebo emocionální kvalitě, a už vůbec ne kvůli spojení s křesťanstvím, ale protože jejich historie jde podobnou cestou jako historie klasické geometrie,“ domnívá se. Právě matematika je podle něho jediným univerzálním jazykem, považovat za něj hudbu je podle Carpentera nedorozumění, které má vliv i na to, jak lidé vnímají varhany. „Jsou velmi zatížené nánosem z devatenáctého století,“ obává se.

„Nezajímá mě dostat varhanní hudbu z kostelů, především se já sám chci dostat ven z kostelů. Kostel je nevhodný pro vystupování hudebníka v konkurenčním prostředí, stejně jako třeba vlakové nádraží.“

FB událost:

  

 

 

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

POMALU TAŽENÉ HOVĚZÍ se smetanovo-pepřovou omáčkou, vařenými jáhly, špenátem a pečenými rajčaty149 Kč
SMAŽENÉ KARBANÁTKY s jemnou bramborovou kaší, kyselou okurkou, máslem a listovým salátem109 Kč
Náš karbanátek se sýrem, hrášková kaše, ovocný kompot115 Kč
Bramborová polévka 35 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu