Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Tipy na výlety po okolí

print pdf

Plešivec

Plešivec

Určeno pro: Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Zdatný turista, aktivní, Sportovec, Školní kolektiv, Zahraniční turista

Jak: pěšky, na kole

GPS: 50°33'54.488"N, 14°5'21.603"E

Bod zájmu:
Praktické informace:

Nad Tlučeňským údolím, pod výrazně dominantním Hradištěm, se vypíná široký, 509 m vysoký čedičový kužel, na jehož záp. svahu se nacházejí stěny bývalého lomu, malý lom je i na vých. úpatí. Větší část vrchu porůstá listnatý les s duby šípáky, lípami, javory, jasany, břízami a jeřábem břekem. Věkovité exempláře lip nalezneme i v suti těsně pod vrcholem. Vrchol, jihozápadní až západní, zčásti i severovýchodní svah pokrývají rozsáhlá suťová pole - tzv. kamenné moře. Přechod přes horní partii suťoviště, kudy vede značená trasa, je nepochybně nevšedním a silným zážitkem.

Hlavní zajímavostí jsou však (zčásti uměle vytvořené) ledové jámy na úpatí největšího suťového pole, ve kterých se dlouho, často až do počátku léta, udržuje led a sníh, chladný vzduch zde přetrvává i v době největších letních veder (aktuální stav ledu a sněhu zde). Je to způsobeno tím, že v dutinách, ohraničených čedičovými balvany, se hromadí těžký studený vzduch, který vlivem dokonalého utěsnění slehlými zvětralinami v dolní vanovité části suti nemůže proudit a unikat. Funkce ledových jam byla v minulosti narušena těžbou kamene. Na ochranu volných, otevřených sutí byla tato lokalita 14. 10. 1966 vyhlášena Přírodní památkou, na současnou výměru 32,7 ha přehlášena 30.7.1993.

Pod vrcholem se nachází Ledová studánka se stálou teplotou vody od 5 do 7° C. Na jižním svahu stojí barokní kaple sv. Jana Křtitele postavená roku 1660, kolem ní rostou staleté duby.

Z vrcholu se otevírá pohled do širokého okolí, západně na tok Labe a vrch Lovoš, na jihu je vidět obec Miřejovice dále Litoměřice a zřícenina hradu Kamýk s okolním Hazmburkem a Košťálovem.

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

Kuřecí steak marinovaný v jogurtu ,zeleninové hranolky,mátový dip 129 Kč
Boršč se zakysanou smetanou  
Šunkafleky, červená řepa 80 Kč
Zeleninový salát s kousky tuňáka v oleji, rozpečená bagetka 99 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí