Litoměřice-info.cz  >  Atraktivity
pdf print

Mostná hora

Mostná hora

Virtuální prohlídka místa Virtuální prohlídka místa (2)

Určeno pro: Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Zdatný turista, aktivní, Sportovec, Školní kolektiv, Zahraniční turista

Jak: pěšky, na kole, autem, autobusem, vlakem

GPS: 50°32'47.707"N, 14°8'14.097"E

Vzdálenost od centra: 1.44 km


Praktické informace:
Návštěva rozhledny je možná podohodě s personálem restaurace.


Adresa: Mostná hora, Litoměřice

Pro mnohé je to hora "mastná", ale správně Mostná, protože se z ní v 18. století sváželo dřevo na stavbu litoměřického barokního mostu. Oficiální pojmenování hory v časech Rakousko - Uherské monarchie bylo "Výšina císaře F.Josefa". Po vzniku republiky v r.1918 byla přejmenována na Výšinu svobody.

Od r.1910 dominuje kopci věž spojená s výletní restaurací, postavená v německém romantickém slohu. Stavba vznikla z iniciativy "Spolku pro zvelebení města Litoměřic" za vedení vrchního rady Vilhelma Maiera. Věž měla tři funkce - požární hláska, vojenská pozorovatelna a meteorologická stanice I.kategorie. Stavba je dílem architekta Viktora Krause, návrh realizovala firma Krause-Poselt. V roce 1934 byla přistavěna vinárna (veranda a taneční sál) a altán. Jako původní stavbu, tak i dodatečné přístavby provedla tatáž firma.

Po válce objekt patřil stále městu, až do r.1955, kdy byla restaurace převedena pod Restaurace a jídelny, n.p. Ústí nad Labem. V roce 1990 byla v rámci restitucí opět vrácena městu, které celý objekt prodalo.

Nový majitel budovu zrekonstruoval podle původních plánů.

Foto: Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Mapa

Načítám mapu…

Články o místu „Mostná hora“

foto

Víkend pro aktivní seniory v Litoměřicích

Plánujete cestu do Litoměřic? Rádi byste zde strávili delší čas? Chtěli bychom Vám poradit, jak co nejlépe poznat královské město Litoměřice.

Kam dnes na oběd

Plněné bramborové knedlíky s uzeným masem ,zelí ,cibulka 99 Kč
Moravský vrabec ,dušené zelí ,houskové knedlíky 135 Kč

Je některý z podniků Váš, nebo chcete přidat svůj? Máte možnost ho zdarma zaregistrovat i aktualizovatJe toto Váš podnik? Aktualizujte ho!

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice-info.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu