Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Turistické cíle ve městě

print pdf

Dům U černého orla - Salva Guarda

Dům U černého orla -  Salva Guarda

Určeno pro: Hendikepovaný, Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Školní kolektiv, Zahraniční turista

Jak: pěšky, na kole, autem, autobusem, vlakem

GPS: 50°32'0.49202187360492644"N, 14°7'55.34022331196866"E

Bod zájmu:
Praktické informace:
www.salva-guarda.cz

Web: salva-guarda.cz/
E-mail: hotel.restaurant@salva-guarda.cz
Telefon: +420 416 732 506
Adresa: Mírové náměstí 12, 412 01 Litoměřice

Dům SALVA GUARDA byl postaven ve 14. století pro rodinu Dionysia Housky a v roce 1560 přestavěn do renesanční podoby italským architektem Ambrosiem Ballim, zvaným Vlach. Fasáda domu je zdobena bohatými sgrafity s biblickými motivy. V roce 1650 udělil císař Ferdinand III. domu výsady rytířského sídla s „ochrannou známkou“ SALVA GUARDA – panovnické nadčasové privilegium, chránící objekt před rabováním a obtěžováním vojsky (v podobě kamenné desky na fasádě domu). V prostorách domu se vedl bohatý společenský a kulturní život.

Dům byl považován za jedno z prvních hotelových zařízení ve střední Evropě. Postupně zde byla zřízena první městská kasárna, radnice, pošta, hotel s restaurací, archiv, po II. světové válce oděvní manufaktura a obchod.

V minulosti nesl název KRÁLŮV HRÁDEK a U ČERNÉHO ORLA.

Roku 1887 byla budova svědkem setkání filipínského národního hrdiny José Rizala a jeho litoměřického přítele profesora Ferdinanda Blumentritta. V podloubí budovy je umístěna busta José Rizala od akad. sochaře Libora Piskláka.

Po roce 1994 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce celého objektu a bylo obnoveno jeho společenské a kulturní poslání. V gotickém přízemí je otevřen restaurant a kavárna, kde se nabízí výborná česká kuchyně, zvěřina a značková vína zdejšího regionu. Restaurant je otevřen denně.

Foto: CCR Litoměřice, p. o.

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

Steak z kotlety, restovaná zelenina, hranolky 99 Kč
Smažené žampiony, vařené brambory, tatarská omáčka 85 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí