Litoměřice-info.cz  >  Atraktivity
pdf print

Dům U černého orla - Salva Guarda

Dům U černého orla -  Salva Guarda

Určeno pro: Hendikepovaný, Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Školní kolektiv, Zahraniční turista

Jak: pěšky, na kole, autem, autobusem, vlakem

GPS: 50°32'0.49202187360492644"N, 14°7'55.34022331196866"E

Vzdálenost od centra: 0.08 km

Otevírací doba:

Pondělízavřeno
Úterýzavřeno
Středazavřeno
Čtvrtekzavřeno
Pátekzavřeno
Sobotazavřeno
Nedělezavřeno


Praktické informace:
www.salva-guarda.cz

Web: salva-guarda.cz/
E-mail: hotel.restaurant@salva-guarda.cz
Telefon: +420 416 732 506
Adresa: Mírové náměstí 12, 412 01 Litoměřice

Dům SALVA GUARDA byl postaven ve 14. století pro rodinu Dionysia Housky a v roce 1560 přestavěn do renesanční podoby italským architektem Ambrosiem Ballim, zvaným Vlach. Fasáda domu je zdobena bohatými sgrafity s biblickými motivy. V roce 1650 udělil císař Ferdinand III. domu výsady rytířského sídla s „ochrannou známkou“ SALVA GUARDA – panovnické nadčasové privilegium, chránící objekt před rabováním a obtěžováním vojsky (v podobě kamenné desky na fasádě domu). V prostorách domu se vedl bohatý společenský a kulturní život.

Dům byl považován za jedno z prvních hotelových zařízení ve střední Evropě. Postupně zde byla zřízena první městská kasárna, radnice, pošta, hotel s restaurací, archiv, po II. světové válce oděvní manufaktura a obchod.

V minulosti nesl název KRÁLŮV HRÁDEK a U ČERNÉHO ORLA.

Roku 1887 byla budova svědkem setkání filipínského národního hrdiny José Rizala a jeho litoměřického přítele profesora Ferdinanda Blumentritta. V podloubí budovy je umístěna busta José Rizala od akad. sochaře Libora Piskláka.

Po roce 1994 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce celého objektu a bylo obnoveno jeho společenské a kulturní poslání. V gotickém přízemí je otevřen restaurant a kavárna, kde se nabízí výborná česká kuchyně, zvěřina a značková vína zdejšího regionu. Restaurant je otevřen denně.

Foto: CCR Litoměřice, p. o.

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

Pórková polévka s vejcem35 Kč
Špenátové lasagne zapečené s parmazánem, podávane s čerstvou zeleninkou115 Kč

Je některý z podniků Váš, nebo chcete přidat svůj? Máte možnost ho zdarma zaregistrovat i aktualizovatJe toto Váš podnik? Aktualizujte ho!

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?FérKafeZahrada Čech

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu