Litoměřice-info.cz  >  Atraktivity
pdf print

Dům Kalich s vyhlídkovou věží - z technických důvodů dočasně uzavřeno

Dům Kalich s vyhlídkovou věží - z technických důvodů dočasně uzavřeno

Určeno pro: Rodina, skupina, Menší děti s doprovodem, Senior, Výletník, běžný turista, Školní kolektiv, Zahraniční turista

GPS: 50°32'0.688"N, 14°7'53.331"E

Vzdálenost od centra: 0.07 km


Praktické informace:
Věž je přístupná v letní sezoně (duben-září) Po-Pá od 11:00 do 16:00 hod., po dohodě s personálem Informačního centra. V zimním období (říjen-březen) je Kalich přístupný pondělí až pátek vždy ve 13:00 hod. a v sobotu při minimálním množství návštěvníků 4 osob ve 12 hod. a to pouze za příznivých povětrnostních podmínek.

Cena:
Dospělí 50,- Kč
Děti 6-15 let 20,- Kč
Studenti, důchodci, držitelé průkazu ZTP 30,- Kč
Maximální kapacita věže je 12 osob, prohlídka trvá cca. 25 minut.

V případě zájmu o rezervaci pro větší skupinu lidí volejte +420 416 916 440.

Web: www.litomerice-info.cz
E-mail: info@litomerice.cz
Telefon: +420 416 916 440
Adresa: Mírové náměstí 16/8a, 412 01 Litoměřice

Informační centrum na Mírovém náměstí v Litoměřicích je vstupní branou pro návštěvu vyhlídkové věže Kalich, která byla postavena v 16. století pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky. Po zdolání 153 schodů si můžete vychutnat krásný výhled na město Litoměřice, hrad Hazmburk, horu Říp a další.

Věž je přístupná v letní sezoně  (duben-září) Po-Ne od 11:00 do 16:00 hod. Termíny prohlídek jsou stanoveny personálem Informačního centra. V zimním období (říjen-březen)  je Kalich přístupný  pondělí až pátek vždy ve 13:00 hod. a to pouze za příznivých povětrnostních podmínek. 

Prohlídky jsou s výkladem.Prohlídku je možné REZERVOVAT ONLINE >>

Historie domu "Kalich"

V jádře pozdně gotický dům z 1. poloviny 16. století renesančně přestavěl v letech 1570-80 Ambrož (Ambrosio) Balli pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky. Jejich erb je vytesán na vstupním portálu a vyobrazen na dvorním průčelí, kde je i zčásti zachovalá původní renesanční malba. Později zde sídlil solní úřad, který byl označen znakem rakouského mocnářství, umístěným nyní v podloubí.

Roku 1655 získalo dům město. Vnitřní úpravy pocházejí z roku 1695. V roce 1834 proběhla rozsáhlá přestavba, kdy byly sňaty renesanční štíty (podobné domu "U černého orla") a nahrazeny empirovým řešením průčelí. V roce 1877 bylo v přízemí umístěno první zdejší muzeum. Dům byl původně nazýván "Pod Bání" podle vyhlídkové věžice v podobě kalicha, připomínajícím tradici vinařství ve městě. Využívá se ho jako symbolu města.

Dnešní úprava pochází z let 1950-55 a v domě sídlí městský úřad a informační centrum. V roce 1994 byla do průchodu vsazena náhrobní deska manželky původního majitele, Ludmily Mrázové. Restaurování desky prováděl ak.arch. Jan Staněk.

Foto: Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Mapa

Načítám mapu…

Články o místu „Dům Kalich s vyhlídkovou věží - z technických důvodů dočasně uzavřeno“

foto

Vyhlídková věž Kalich - do odvolání zavřeno

Informační centrum na Mírovém náměstí v Litoměřicích je vstupní branou pro návštěvu vyhlídkové věže Kalich, která byla postavena v 16. století pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky. Z věže je krásný výhled na město Litoměřice, hrad Hazmburk, horu Říp a další.

foto

Nabídka Litoměřic pro základní a střední školy

Jste učitel a přemýšlíte, jak vhodně doplnit výuku? Proč se nevydat do Litoměřic?

foto

Hrajte si a poznávejte s Máchou

Inteligentní hra nové generace byla právě spuštěna ve městě Litoměřice. Potřebujete k ní pouze chytrý mobil a chuť si hrát. Odměnou vám budou zážitky a informace o Karlu Hynku Máchovi, o kterých se jen tak někde nedočtete. Právě slavný český básník bude v Litoměřicích vaším průvodcem.

Kam dnes na oběd

GRILOVANÝ SUPREME Z PERLIČKY s chilli, kukuřicí, pórkem, rukolou a parmazánem269 Kč
KRÉM Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU s uzeným lososem, bylinkovým olejem a máslovými krutony59 Kč

Je některý z podniků Váš, nebo chcete přidat svůj? Máte možnost ho zdarma zaregistrovat i aktualizovatJe toto Váš podnik? Aktualizujte ho!

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayOblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu