Litoměřice-info.cz  >  Atraktivity
pdf print

Okruh církevní památky

Okruh církevní památky

GPS: 50°32'1.658"N, 14°7'53.428"E

Obvyklá délka výletu: 2 km

Vzdálenost od centra: 0.04 kmE-mail: info@litomerice.cz
Adresa: Mírové náměstí, Litoměřice

Město Litoměřice vzniklo na počátku 13. století a od roku 1655 je sídlem biskupa. Také díky tomu je v tomto královském městě množství církevních památek. Ty nejvýznamnější můžete navštívit v rámci okruhu církevními památkami, který připravila Destinační agentura České středohoří spolu s Městem Litoměřice.
Okruh provází návštěvníky po osmi nejvýznamnějších památkách tohoto typu v Litoměřicích. Výchozím místem je infocentrum na Mírovém náměstí a první zastávkou vyhlídka Kalich. Dozvíte se tu mimo jiné to, že tvar vyhlídky připomíná vinařskou tradici města Litoměřice. Druhým zastavením je Galerie a muzeum litoměřické diecéze. Umělecké sbírky litoměřických biskupů a díla ze sakrálních objektů diecéze jsou umístěna v pozdně gotickém domě. Mezi nejvýznamnější exponáty patří románské sochy evangelistů ze Žitenic či obraz sv. Antonína Poustevníka od Lucase Cranacha staršího. Z muzea trasa míří do Severočeské galerie výtvarného umění. Ve stálých expozicích tu nalezneme středověké a barokní sakrální umění z regionu. Z Diecézního muzea pokračuje Okruh církevní památky na Dómské náměstí. Tam se nachází katedrála sv. Štěpána, která tvoří nejvýraznější dominantu celého města. Pochází ze 17. století. V těsné blízkosti je vyhlídková věž u katedrály sv. Štěpána, postavená v letech 1883-89, jež nabízí z vyhlídky ve výšce 40 metrů pohled na České středohoří. Odtud vede okruh přes Máchovu ulici a parkány do Jezuitské ulice, ke kostelu Zvěstování Panny Marie. Ten vystavěl barokní architekt Octavio Broggio v 18.století podle plánů svého otce Giulia. O  kousek dál nalezneme další zastavení okruhu – kostel Všech svatých. Ten je díky své barvě přezdívaný jako “bílý kostel“. Je poprvé zmíněn v roce 1235 a dominuje mu 54 metrů vysoká věž s hodinami. Posledním zastavením je kostel sv. Jakuba, který se nachází na  Dominikánském náměstí nedaleko centra města. Kostel sv. Jakuba byl původně františkánským, později pak dominikánským kostelem.
Okruh je dostupný od 27.6.  až do 20.9.2020.

Vstpenky možno zakoupit v Informačním centru.

Více informací najdete ZDE

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

MEXICKÁ ZAPEČENÁ TORTILLA s krůtím masem, fazolemi, rajčaty, cibulovými kroužky a majonézou149 Kč
DUKÁTOVÉ BUCHTIČKY s vanilkovým šodó, marinovanou rebarborou v jahodovém rozvaru139 Kč

Je některý z podniků Váš, nebo chcete přidat svůj? Máte možnost ho zdarma zaregistrovat i aktualizovatJe toto Váš podnik? Aktualizujte ho!

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayOblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu