Litoměřice-info.cz  >  Kalendář akcí
pdf print

Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému

Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému

GPS: 50°31'58.832"N, 14°7'54.106"E

Datum konání: 18.12.2019

Začátek: 08:30

Konec: 11:30

Obvyklá doba trvání: 2 hod

Vzdálenost od centra: 0.12 km

Bod zájmu: Kultura, Zábava
Praktické informace:
Vstupné: Pořad Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému přitažlivou formou doplňuje výuku Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. Mezi jednotlivými ukázkami se studenti formou volnějších moderátorských vstupů v krátkosti seznámí s životem autorů či původem jednotlivých literárních a divadelních děl. Způsob komunikace s publikem přizpůsobujeme přítomné věkové skupině tak, aby představení bylo zábavné pro žáky druhého stupně základních škol i pro středoškoláky.

Web: https://www.mkz-ltm.cz/divad…
E-mail: divadlo@mkz-ltm.cz
Telefon: +420416732066
Adresa: Divadlo K. H. Máchy, Máchovy schody 3, 412 01 Litoměřice
Zdroj: https://www.mkz-ltm.cz

Pořad Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému přitažlivou formou doplňuje výuku Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. Mezi jednotlivými ukázkami se studenti formou volnějších moderátorských vstupů v krátkosti seznámí s životem autorů či původem jednotlivých literárních a divadelních děl. Způsob komunikace s publikem přizpůsobujeme přítomné věkové skupině tak, aby představení bylo zábavné pro žáky druhého stupně základních škol i pro středoškoláky..

Divadélko pro školy Hradec Králové.

Divadelní představení Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému je souborem několika ukázek z tvorby nejslavnějších představitelů evropského romantismu. V šedesáti minutách prostřednictvím scének a osobitého humoru zkušené herecké dvojice přiblížíme mladým divákům známá literární a dramatická díla, také život předních romantických autorů, jejich vliv na vývoj světové literatury a divadelní tvorby.

Představení začíná dramatizací z knihy Utrpení mladého Werthera od Johanna Wolfganga Goetha, jako ukázka německého preromantismu. Sehrajeme dialog Alberta a Werthera, který marně usiluje o lásku krásné slečny Lotty z publika.

Po té se podíváme do Anglie, představíme divákům lorda Byrona, nejen jako autora kultovní Childe-Haroldovy pouti. Ruský romantismus přiblížíme krátce na verších z románu Evžen Oněgin od Alexandera Sergejeviče Puškina, následně ukázkou z divadelní hry Ženitba od Nikolaje Vasiljeviče Gogola, jehož výřečný Kočkarev se pokouší oženit svého přítele Podkolatova. Z francouzské romantické tvorby se zaměříme na román Chrám matky Boží v Paříži od Victora Huga a s malou pomocí diváků zahrajeme soudní přelíčení s Quasimodem, který se pokusil unést krásnou Esmeraldu. V pořadu samozřejmě nesmí chybět Karel Hynek Mácha a jeho slavný Máj, pro srovnání se zámořskou dobovou tvorbou nám poslouží Edgar Allan Poe a jeho báseň Havran.

Představení vrcholí úryvkem ze slavné komedie Noc na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického. Císařovna převlečená za panoše a situační komika pramenící z pověstného zákazu přítomnosti žen na Karlštejně si nachází sympatie i u nové generace diváků, obzvláště pokud se publikum stává obětí našich improvizací.

Délka vystoupení: cca 60 minut
Scénář: Michal Moravec, Vít Troníček
Režie: Karel Morávek j.h.
Scéna a kostýmy: Miluše Kutová
Odborná spolupráce: PaeDr. Jaroslava Valášková
Produkce: Iveta Moravcová

OD 8:30 - Pro 5.-9.ročníky základních škol

OD 10:30 Pro střední školy – rozšířená verze

Cena představení: 100 Kč.

 

 

Mapa

Načítám mapu…

Kam dnes na oběd

Smažený kuřecí řízek,bramborová kaše,okurka 135 Kč
Moravský vrabec ,špenát ,bramborové knedlíky 129 Kč

Reklama

Památník TerezínDestinační agentura České středohoříLitoměřické kulturní létoKonference Stop and StayKam v Litoměřicích?Oblastní muzeum v LitoměřicíchZahrada ČechLitoměřický hrozenMapy.cz

Turistický a informační portál

www.litomerice-info.cz
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Telefon : +420 416 916 440, +420 411 131 083
e-mail: info@litomerice.cz
Webdesign:
Webdesign
Tvůrce webu:
Tvůrce webu