Litoměřice

Turistický a informační portál

vyberte jazyk

cz | de | en

Otevřít menu Zavřít menu

Litoměřice-info.cz  >  Centrum cestovního ruchu  >  Aktuality z CCR

print pdf

Aktuality z CCR

Flos Florum – gotické skladby pro Karla IV. na Hradě Litoměřice

K příležitosti 700 let od narození Karla IV., krále českého a císaře římského, bude Hrad Litoměřice pořádat v průběhu roku 2016 slavnosti k připomenutí významu Karla IV. nejenom pro Litoměřicko.

Celoroční slavnosti započnou koncertem loutnisty Jindřicha Macka a akordeonistky Jitky Baštové, kteří představí gotickou hudbu z doby Karla IV.. Během večera zazní skladby z rukopisu Vyšebrodského a jiných rukopisů z počátku 15. století, výběr z Jistebnického kancionálu, renesanční písně Johna Dowlanda, kompozice D. Scarlattiho, L. Bernátha a dalších autorů.

Název programu Flos Florum, vytvořeného přímo k památce 700. výročí narození Karla IV., vychází z názvu dvouhlasé písně „Květ mezi liliemi“, která pochází z rukopisu z počátku 15. století. Projekt nabádá k zamyšlení a návratu k historii, je provázen slovem přibližujícím posluchačům také dobu vzniku skladeb. Gotická hudba je podána v moderním pojetí nástrojového obsazení, v netypickém souznění koncertního akordeonu a loutny. Sólové kompozice jsou vybrány tak, aby zachovaly historický rámec pořadu, ale zároveň předvedly technicky náročnější a vyspělejší party obou umělců.

Během koncertu zazní i originální hudba slovenského autora pro tyto dva nástroje z roku 2013, neboť suitu o čtyřech částech věnoval právě renesančním skladatelům. Cílem pořadu je předvést kvalitní interpretaci a připomenout posluchačům památku Karla IV. Habsburského.

Koncert se uskuteční na sále Hradu Litoměřice 20. ledna od 18.00 hod..
Cena vstupného činí 80 Kč.

Ukázku z tohoto koncertu si můžete poslechnout ZDE.

Vložil Radka Nováková

Kam dnes na oběd

polévka minestrone (zeleninový vývar)45 Kč
gnocchi al salmone (uzeny losos,list.špenát,česnek,smetana) 138 Kč
Dančí na víně se špekovými knedlíky (1,3,7)119 Kč
Míchaný listový salát s hruškami, gorgonzolou a ořechy (7,8)96 Kč

Nepřehlédněte

Vypnout obrázek na pozadí